Déšť a teploty pod 20 °C. O víkendu přijde do Česka podzim

Domácí Domácí
4. 9. 2015 14:12
Zatažená obloha a nízké teploty se v Česku udrží až do poloviny příštího týdne, pak se začne oteplovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - O víkendu se udrží podzimní počasí, které vyprovodilo tropické teploty ze začátku týdne. Čeká nás zatažená obloha, přeháňky a teploty spíše pod 20 stupňů.

V noci na sobotu bude přes naše území přecházet studená fronta z Německa, k ní se přidá oblačná až zatažená obloha. K ránu se na jihu a jihovýchodě Čech vyskytne místy déšť.

Během soboty zůstane obloha zatažená, jen místy bude přechodně polojasno. Déšť se objeví hlavně na jihu a východě České republiky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat od 17 do 21 stupňů. Večer můžeme od severozápadu čekat srážky četnější.

V neděli už se rozprší na většině území. Meteorologové předpovídají velkou oblačnost a přeháňky nebo občasný déšť, na horách četnější. Večer budou srážky ustávat. Denní teploty vystoupají jen na 13 až 17 stupňů.

Do práce s deštníkem

V pondělí zůstane obloha pod mrakem. Místy čekáme přeháňky, na západě a jihozápadě se promění i v déšť. Večer budou srážky i oblačnost ubývat. Denní teploty klesnou na 12 až 16 stupňů.

V úterý čekáme polojasno, během dne bude přechodně oblačno, místy se objeví přeháňky. Naměříme od 13 do 17 stupňů.

Ve středu polojasnou oblohu přechodně vystřídají mraky a místy i přeháňky, které čekáme zejména na severu a severovýchodě. Denní teploty stoupnou na 14 až 18 stupňů.

V druhé polovině týdne se začne pozvolna oteplovat. Pršet bude jen ojediněle, obloha bude polojasná, během dne oblačná. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 14 do 18 stupňů, postupně se oteplí až na 17 až 21 stupňů.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy