Českem se hnal silný vítr, zastavoval vlaky. Hrozí i povodně

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2015 20:30
Povodňová pohotovost platí pro téměř celé Čechy, kromě toho trápí Plzeňský a Karlovarský kraj velmi silný vítr.
Poškozená střecha bytového domu na Tachovsku.
Poškozená střecha bytového domu na Tachovsku. | Foto: HZS Plzeňského kraje

Praha - Vlaky na několika místech ČR několik hodin nejely kvůli stromům, které na koleje vyvrátil vítr. Na Klatovsku do jednoho z nich narazil rychlík, nikdo nebyl zraněn. České dráhy zavedly ve všech zablokovaných úsecích náhradní autobusovou dopravu, sdělila jejich mluvčí Radka Pistoriusová.

Rychlík na Klatovsku havaroval v úseku Hamry - Špičák. "Je poškozená lokomotiva. Všichni cestující budou v posledním vagonu převezeni do Nýrska, odkud je do jejich cílových stanic rozvezou autobusy," řekla mluvčí. Provoz byl na trati obnoven okolo 18:00.

Strom spadl na trať také mezi Strakonicemi a Volyní v jižních Čechách. Omezení se ale dotklo jen dvou osobních vlaků, cestující převezly ze Strakonic do Volyně a naopak autobusy.

Strom spadl na trať mezi Měchenicemi a Dobříší ve středních Čechách. "Podobně jako v případě jižních Čech byl tento strom včas nahlášen, takže do něj žádný vlak nenarazil," dodala Pistoriusová.

Ve Starém Sedlišti na Tachovsku došlo v důsledku poryvu větru k vychýlení střechy bytového domu o zhruba jeden metr, poškozeny byly kromě krytiny i komíny.

Z budovy hasiči evakuovali 38 osob, pro sedm lidí zajistila obec náhradní ubytování.

Silný vítr očekávají meteorologové i o víkendu, zejména v Plzeňském a Karlovarském kraji. V nárazech může dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor až 145 km/h. Výstraha platí od sobotního poledne do 22:00.

V ostatních krajích má také foukat, rychlost větru by měla v nárazech dosáhnout 90 km/h. Slabší vítr se čeká ve Zlínském kraji. V neděli má vítr slábnout.

V sobotu hrozí záplavy

Vydatný déšť a tající sníh může v sobotu způsobit záplavy. Nejkritičtější situaci meteorologové čekají na Klatovsku na řece Otavě, povodňová pohotovost platí pro téměř celé Čechy.

Kromě toho bude v Plzeňském a Karlovarském kraji velmi silně foukat, vítr v nárazech může dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor až 145 km/h. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Přijdou vydatné srážky

V pátek večer a v noci na sobotu bude přes Českou republiku přecházet teplá fronta, provázená deštěm. Na pohraničních horách budou srážky vydatné, na hřebenech Šumavy může lokálně napršet až 50 milimetrů za den.

Největší vzestupy hladin řek meteorologové předpokládají na tocích odvodňujících příhraniční hory, Brdy a také Českomoravskou vrchovinu. Třetí povodňový stupeň se očekává v povodí horní a střední Otavy, kulminovat by voda měla v sobotu dopoledne.

Západ potrápí také vítr

Povodňové ohrožení platí po celou sobotu na Klatovsku, pohotovost pak bude v ostatních okresech Plzeňského kraje, ale také na Sokolovsku, Karlovarsku, Děčínsku. Platí i pro kraje Jihočeský, Středočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký a Vysočina.

Plzeňský a Karlovarský kraj kromě vydatných srážek bude sužovat velmi silný vítr, a to od sobotního poledne do 22:00. V ostatních krajích má také foukat, rychlost větru by měla v nárazech dosáhnout 90 km/h. Slabší vítr se čeká ve Zlínském kraji. V neděli má vítr slábnout.

 

Právě se děje

Další zprávy