Nezvykle chladná letní noc: Na šesti místech v Česku mrzlo, v Krkonoších bylo -3,3 stupně Celsia

ČTK ČTK
4. 7. 2016 14:45
V noci na pondělí se prudce ochladilo, na šesti místech v Česku dokonce teplota klesla pod bod mrazu, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nejchladněji bylo na Luční boudě v Krkonoších, kde meteorologové naměřili minus 3,3 stupně Celsia, o jednu desetinu stupně tepleji bylo na Jizerce v Jizerských horách. Nízké teploty ale byly i na Karlovarsku či Náchodsku. Rekordní teplotní minima pro 4. červenec zaznamenalo deset meteorologických stanic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: KRNAP

Praha - Na šesti místech České republiky v noci mrzlo. Nejnižší teplotu v pěti centimetrech nad zemí naměřili meteorologové na Luční boudě v Krkonoších, kde rtuť teploměru klesla na minus 3,3 stupně Celsia. O pouhou jednu desetinu stupně tepleji bylo na Jizerce v Jizerských horách. Noc ale byla neobvykle chladná i na řadě dalších míst Česka. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Krkonoších v noci kromě Luční boudy mrzlo i na Labské boudě, kde bylo minus 1,1 stupně Celsia. O pouhé dvě desetiny stupně teplejší vzduch naměřili v Krásném Údolí na Karlovarsku a půl stupně pod bodem mrazu bylo v Horním Adršpachu na Náchodsku. Posledním místem, kde dnes v noci meteorologové zaznamenali mrazíky, byla Smědava v Jizerských horách, kde bylo u země 0,1 stupně Celsia.

O poměrně chladné ráno se zasloužil přísun chladnějšího a suššího vzduchu spolu s uklidněním větru. "Mezi nejstudenější oblasti patřil sever a západ Čech, kde se nejnižší teploty místy pohybovaly kolem pěti stupňů Celsia," uvedli meteorologové.

Nová teplotní minima pro 4. červenec má po dnešní noci deset ze 145 stanic, které měří teplotu 30 a více let. Například v Liberci naměřili ve dvou metrech nad zemí 5,5 stupně Celsia, což bylo o půl stupně méně než v dosud rekordním roce 1965. Ze stejného roku pocházela i dosavadní rekordní hodnota 5,6 stupně pro Cheb, kde v noci bylo o tři desetiny stupně chladněji.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy