reklama
 
 

Česko zažilo tři roční období naráz, říká meteorolog. Na Moravě se lidé koupali, v Čechách mrzli

14. 9. 2017 19:45
Česká republika ve čtvrtek podle meteorologů zažila v jeden den tři roční období. Na Moravě si lidé užívali po většinu dne letních 27 stupňů, zatímco v Čechách oblékli teplé nepromokavé podzimní bundy a potýkali se s vytrvalým deštěm. Ve stejný čas na Klínovci byly tři stupně, což je podle meteorologa Martina Štrose již zimní teplota a k dokonalosti chyběly už jen první sněhové vločky.

Česká republika - Na Moravě se lidé ve čtvrtek díky teplotě kolem 25 stupňů mohli koupat, zatímco v Čechách od rána pršelo a teploty se pohybovaly těsně nad 10 stupni Celsia. Teplota na horách byla nad nulou. "Na západě Čech hora Klínovec hlásila pouhé 3,3 stupně Celsia, což je v podstatě zimní teplota," sdělil meteorolog Martin Štros z Meteocentra, který s nadsázkou čtvrteční počasí přirovnal ke třem různým ročním obdobím.

Nejvyšší teplotu meteorologové naměřili v Lednici na Moravě, kde bylo 27 stupňů a podobné teploty byly po většinu dne na celém území Moravy. Letní počasí ukončil pozdě odpoledne až silný vítr, který s sebou přinesl nízké teploty a déšť z Čech.

"V Brně bylo celý den krásně teplo, což byla příjemná změna po těch několika chladných dnech. Den jsem strávila na dece v parku s knížkou, avšak kolem 17. hodiny se během několika minut zatáhlo a dost se ochladilo," postěžovala si Tereza Urbánková, studentka z Brna.

Rychlá změna počasí souvisela s velmi silným větrem, který nad Moravu zanesl studenou frontu z Čech. Na Znojemsku vítr nárazově dosáhl až 86 kilometrů za hodinu. "Průměrná rychlost větru byla kolem 45 kilometrů za hodinu, což je na nížiny hodně. Na horách byl vítr přirozeně ještě silnější. Silný vítr byl způsoben velkými rozdíly v teplotách vzduchu," osvětlil Štros.

Ale ani o nadcházejícím víkendu si příliš slunce ani teplého počasí neužijeme. Teploty celorepublikově spadnou až na 13 stupňů Celsia a na většině území se objeví přeháňky nebo déšť. Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu změnu počasí nepřinese ani příští týden.

autor: Domácí | 14. 9. 2017 19:45

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama