Česko zažilo mrazivé ráno, v Jizerských horách naměřili minus 12,6 stupně

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2021 12:06
Česko má za sebou mrazivé ráno. Na 17 místech, která měří teplotu přes 30 let, padl teplotní rekord. Vůbec nejchladněji bylo na Jizerce-rašeliništi u Kořenova, kde teplota spadla k minus 12,6 stupně Celsia. Tam rekord ale nepadl, stanice měří krátkou dobu, řekla pracovnice Českého hydrometeorologického ústavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

V polohách do 600 metrů nad mořem bylo kolem sedmé hodiny minus 2,5 stupně. Obdobně studené ráno bude podle předpovědi ještě v úterý, ve středu by noc na většině území měla být výrazně teplejší.

Z měřicích stanic, kde byl v pondělí překonán teplotní rekord, se dostala teplota nejníže v Deštném v Orlických horách. Meteorologové tam naměřili minus 6,2 stupně, přičemž dosavadní rekord byl z roku 2016 a činil minus 5,8 stupně. Mráz kolem minus pěti stupňů byl například i v Konstantinových Lázních na Tachovsku nebo v Krásném Údolí na Karlovarsku. Rozdíl oproti předchozí rekordní hodnotě byl mezi jedním až dvěma stupni, doplnila meteoroložka.

Na to, že se mohou objevit mrazy, upozorňovali meteorologové již koncem týdne. Varování směřovali zejména pro pěstitele zeleniny a ovoce, mráz by totiž mohl poškodit právě zeleninu, vinnou révu nebo kvetoucí ovocné stromy. Například ve Zlínském kraji ranní mrazíky ovocné stromy nejspíš moc nepoškodily. Podle pěstitelů klesly nad ránem teploty pod nulu pouze mírně a ne na dlouho. Ovocnáři proto věří, že kvetoucí višně a odkvétající meruňky budou v pořádku. Jabloně v regionu ještě kvést nezačaly.

Nejvíce jsou nyní ohrožené meruňky, které jsou v plném květu a někde již odkvétají. Sadaři jejich úrodu před mrazy chrání zejména pálením parafinových svící. "V některých lokalitách mohou mít mrazy negativní dopad do třešní a možná i do hrušní. Na vyčíslení škod si musíme dát nějaký čas. V úterý má být další mrazové ráno a ani v příštím týdnu není mráz vyloučen," řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Video: V počasí nás čekají extrémy, varuje bioklimatolog Miroslav Trnka

Zjistili jsme, že se ve střední Evropě mění vlhkost k nižším hodnotám a že tenhle trend dramaticky zrychluje, upozorňuje bioklimatolog Miroslav Trnka. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 19 minutami

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

před 1 hodinou

Z pražské vesmírné agentury EU se stala Agentura EU pro kosmický program

V Praze od středy funguje Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), transformovala se z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém. Nově bude sdružovat řízení provozu kosmických programů EU, zároveň bude mít nadále na starosti řízení navigačního systému Galileo a dalších vesmírných programů. Ve středu o tom informovala EUSPA. Jde o jedinou agenturu EU se sídlem v Česku, její rozšíření by postupně mělo zajistit stovky nových pracovních míst.

"Agentura EUSPA bude hrát klíčovou úlohu při zavádění kosmického programu EU a naplňování vesmírných ambicí EU," uvedl výkonný ředitel nové agentury Rodrigo da Costa, který působil už v čele předchozí agentury.

Nová agentura podle něj zvýší návratnost investic Evropské unie do kosmického programu, který bude mít v rámci EU vyšší prioritu. "Toho bude dosaženo především díky maximálnímu využití synergií mezi jednotlivými složkami programu, zejména v oblasti navigace, pozorování Země a zabezpečené komunikace, s cílem stimulovat inovace v rámci širokého spektra odvětví," dodal da Costa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy