Prudký déšť a silný vítr se přehnaly Českem, hladiny řek opět stoupají

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 6. 2020 9:02
Výstraha meteorologů se vyplnila. Celým Českem se v neděli přehnaly bouřky, lijáky, kroupy a silný nárazový vítr. Hasiči Pardubického a Libereckého kraje hlásí desítky výjezdů. Kolem 21. hodiny byly nejsilnější lijáky v Olomouckém kraji. Výstraha meteorologů před silnými dešti platí na Moravě do pondělního odpoledne.

První bouřky se objevily na západě Čech v neděli brzy odpoledne. Kolem 15. hodiny se táhl pás bouřek od Jihočeského kraje přes Středočeský k Liberci, kde byly srážky nejsilnější. 

Hasiči Libereckého kraje zasahovali převážně na Semilsku a Jablonecku. Zaměstnaly je spadlé stromy a dráty elektrického vedení. Na některých místech byly silnice zcela nebo částečně neprůjezdné, sdělila mluvčí krajských hasičů Lucie Hložková. "Máme zatím hlášeno více než 15 událostí," uvedla v neděli odpoledne. Místa, kde stromy spadly na vedení, hasiči předali pracovníkům energetické společnosti ČEZ.

Hladina řeky Kněžná v Rychnově nad Kněžnou po silných nočních deštích vystoupala v pondělí ráno na první povodňový stupeň. Povodí Labe čeká kvůli pokračujícímu dešti vzestupy i na dalších řekách v povodí horního Labe a Orlice. 

"Aktuálně evidujeme na většině území srážky s úhrny do 30 litrů na metr čtverečný, ve východních Čechách a na Vysočině pak do 45 až 50 litrů ne metr čtverečný," uvedl informoval vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Další vydatné srážky na severovýchodě Čech by mohly dosáhnout 20 až 30 litrů vody na metr čtverečný, ojediněle i více. Po minulých deštích je území nasycené vodou.

Kněžná v Rychnově nad Kněžnou hranici prvního povodňového stupně ve výši 100 centimetrů překročila dnes v 06:00. Po 08:30 byla na úrovni 127 centimetrů. Hranice druhého povodňového stupně činí 130 centimetrů. Výrazné vzestupy hladin, dosud bez povodňových stupňů, dnes ráno vykazovaly také Orlice v Týništi nad Orlicí a Divoká Orlice v Kostelci nad Orlicí.

V Dolní Rovni na Lodrantce a Dolních Ředicích na Ředickém potoku na Pardubicku byl vyhlášen třetí, nejvyšší povodňový stupeň. Ředický potok se vylil z břehů. V Dolních Ředicích byla na žádost místostarostky Ivany Pokorné vyhlášena zátopová vlna, obyvatelstvo dostalo varování, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Hasiči hlásí desítky nočních výjezdů

Kvůli silným dešťům v noci na pondělí měli hasiči v Pardubickém kraji do 7:00 celkem 21 výjezdů. Nejčastěji čerpali vodu ze zaplavených sklepů či komunikací. "Nejvíce byla postižena oblast Pardubicka a Holicka, okresy Svitavy a Ústí nad Orlicí byly zasaženy méně," uvedl operační důstojník hasičů.

Na Pardubicku například deště komplikují provoz na frekventované silnici I/35. V Ostřetíně a Holicích voda zaplavila vozovku, jezdí se kyvadlově jedním pruhem. 

Meteorologové varovali před rychlým rozvodněním menších toků, zatopením sklepů, pády stromů nebo úrazy bleskem. Kvůli silnému větru, který místy v nárazech dosahoval až rychlosti 90 kilometrů za hodinu,  měli lidé zabezpečit okna, dveře nebo volně položené předměty na zahradách.

Zvláště na Moravě a ve Slezsku bude vydatně pršet i v pondělí. V některých regionech tak podle Českého hydrometeorologického ústavu hrozí v pondělí a v úterý dopoledne záplavy.

Výstraha před zvýšením hladin řek platí pro Jihočeský, Pardubický a Olomoucký kraj, většinu Moravskoslezského kraje a části Plzeňského, Středočeského, Královéhradeckého a Jihomoravského kraje a Vysočiny. Hlavně na menších vodních tocích se hladiny mohou zvednout až na úroveň třetího povodňového stupně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy