Česko dál svírá krutý mráz, největší za poslední čtyři roky. U šumavské Kvildy bylo minus 30,3 °C

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 20. 1. 2016 9:09
V noci z úterý na středu teploty klesly až hluboko pod bod mrazu. Největší mráz naměřily teploměry hydrometeorologického ústavu na stanici Jezerní slať u jihočeské Kvildy, a to minus 30,3 °C. Mráz byl však na celém území Česka, sněžilo jen výjimečně. "Suchý mráz nevadí, protože platí, že čím více mrzne, tím je menší pravděpodobnost sněžení, díky tomu se netvoří náledí," shodují se silničáři. Přesto by motoristé rozhodně neměli vyjíždět bez zimní výbavy. Některé silnice například v Libereckém nebo Moravskoslezském kraji jsou už řadu dní kvůli sjízdnosti pro kamiony uzavřené.
Druhý den za sebou jižní a západní Čechy zažívají nejsilnější mrazy za poslední čtyři roky. (Ilustrační foto)
Druhý den za sebou jižní a západní Čechy zažívají nejsilnější mrazy za poslední čtyři roky. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Druhý den za sebou jižní a západní Čechy zažívají nejsilnější mrazy za poslední čtyři roky. V noci teploty v údolích na horských hřebenech klesly pod minus 30 °C. Nejchladněji bylo na stanici Jezerní slať u jihočeské Kvildy, a to minus 30,3 °C. Mrazy hluboko pod nulou však byly i v nížinách a ve městech.

Řidiče na cestách nečeká žádná výjimečná situace, přesto by na silnicích měli dbát zvýšené opatrnosti kvůli náledí a zmrzlému sněhu, který se může místy objevovat. Bez zimní výbavy by se motoristé rozhodně na cesty pouštět neměli.

Většina vozovek v Jihočeském kraji stále zůstává sjízdná pouze se zvýšenou opatrností. Silnice první třídy jsou na řadě míst holé, suché a vymrzlé, ale řidiči musí být opatrnější při jízdě po komunikacích nižších tříd. Někde totiž stále leží vrstva ujetého nebo zmrzlého sněhu. V podvečer a v noci může začít drobně sněžit, což by mohlo ještě zhoršit sjízdnost některých vozovek.

Vedlejší silnice na Vysočině jsou místy zledovatělé, leží na nich vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Na Žďársku mohou řidiče překvapit mlhy. Hlavní tahy včetně vysočinského úseku dálnice D1 jsou holé, suché a vymrzlé a sjízdné bez omezení. Na území kraje nejsou po ránu hlášeny žádné nehody.

V Libereckém kraji byly ve středu ráno sněhové přeháňky, i na hlavních tazích mohou ležet zbytky sněhu. Stále mrzne, i když už ne tolik jako v předchozích dvou dnech. Na Jizerce ráno ukazovaly teploměry minus 11 stupňů Celsia. Pozor by si měli dát řidiči na silnicích nižších tříd, kde se nesolí. Tam leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu, která může klouzat. Bez zimní výbavy by motoristé neměli vyjíždět. Pro kamiony je už šestý den uzavřena silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu.

Silnice v Plzeňském kraji jsou většinou vymrzlé a suché. Na vozovkách sypaných kamennou drtí, jichž je v kraji zhruba třetina, hlavně na Šumavě, je situace horší. "Je tam uježděná vrstva na led, krytá posypem, a silničáři doporučují obezřetnost," upozorňuje krajský dispečer Jiří Slapnička. V regionu nesněžilo.

Silnici na hraniční přechod Všeruby na Domažlicku blokuje od úterního večera zapadlý kamion, který by měl jeřáb vyprostit dopoledne. Nákladní vozy místem nehody neprojedou, osobní ano. Podle něj silničářům suchý mráz nevadí, protože platí, že čím více mrzne, tím je menší pravděpodobnost sněžení a díky tomu se netvoří náledí.

V Moravskoslezském kraji silnice I/56, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, je mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku nadále uzavřena pro kamiony a nákladní automobily s přívěsem. "Ostatní silnice v Moravskoslezském kraji jsou bez potíží sjízdné," dodává mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

Podle mluvčí bude silnice mezi Ostravicí a Bílou pro kamiony uzavřena zřejmě nejméně do 26. ledna. Záleží ale na počasí. Silnice vede kolem přehrady Šance, která je zdrojem pitné vody, a tak tam silničáři nemohou používat posypovou sůl, ale jen inertní posyp. Kamiony tam v kopci mají problémy a silnici často zablokují.

Na některých menších silnicích v Pardubickém kraji zůstává ležet uježděný sníh, zvláště ve výše položených oblastech. "Hlavní tahy jsou ale čisté a vozovky jsou vymrzlé," hlásí Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

Silnice druhé a třetí třídy ve Zlínském kraji, zejména na Vsetínsku pokrývá vrstva zledovatělého sněhu ošetřená posypem. Viditelnost navíc místy snižují sněhové přeháňky. Silnice jsou tak sjízdné jen se zvýšenou opatrností.

Na vedlejších komunikacích ve vyšších polohách Královéhradeckého kraje leží vrstva uježděného sněhu, která například v Krkonoších dosahuje zhruba šesti centimetrů. "Hlavní silniční tahy v kraji jsou holé a vymrzlé," dodávají silničáři.

Silnice ve středních Čechách jsou dnes většinou holé a suché. Řidiči by přesto měli být opatrní, s problémy se mohou potýkat i na některých silnicích první třídy. Většina hlavních tahů je ale bez omezení sjízdná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy