Česko skrápí déšť se sněhem, do středy hrozí náledí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 1. 2014 12:15
Meteorologové během dne očekávají na většině míst sněhovou nadílku.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Na většině území České republiky v noci slabě sněžilo a teploty se drží těsně pod nulou. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto prodloužil výstrahu na výskyt náledí, které až do středy ráno hrozí po celé republice. Ve většině krajů je kluzko už teď, na jihu se náledí začne tvořit večer. Kvůli ochlazení začne sněžit a budou se tvořit zmrazky.

Od úterních 11:00 platí výstraha pro kraje Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský. Od 15:00 hodin hrozí náledí v Praze, Středočeském, Plzeňském, Pardubickém kraji a na Vysočině. Od 18:00 pokryje náledí Jihočeský a Jihomoravský kraj, kde je ale stupeň nebezpečí nízký.

"Na celém území ČR se bude během úterý od severu nadále ochlazovat a srážky dešťové budou přecházet postupně ve všech polohách ve sněhové. Předpokládáme do středečního rána tvorbu sněhové pokrývky většinou od jednoho do pěti centimetrů. Vlivem postupného ochlazování mokrého zemského povrchu se bude tvořit četné náledí a zmrazky, zejména v nočních hodinách z úterý na středu," uvedli meteorologové.

Počasí vyhnalo do terénu také silničáře. Ti bojují s rozbředlým sněhem a mrznoucím deštěm. Na některých místech Ústeckého a Libereckého kraje se tvoří ledovka.

Ve Středočeském kraji prší nebo slabě mrholí a teploty se pohybují kolem nuly. Ředitelství silnic a dálnic ráno upozornilo také na mlhy v okolí Berounska, Kladenska, Rakovnicka a v okrese Praha-západ. Řidiči by měli být opatrní zejména na dálnici D1 a rychlostní silnici R1. Dálnice D8 je mokrá po chemickém ošetření.

Převážně zataženo se sněžením

V Ústeckém kraji silničáři upozorňují na výskyt ledovky a náledí. Ta se tvoří na silnici I/9 u vjezdu do Jiřetína pod Jedlovou na Děčínsku. Ostatní silnice jsou většinou po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností.  Podle meteorologů bude v úterý na území kraje převážně zataženo se sněžením. Nejvyšší teploty se budou pohybovat od minus jeden do plus dva stupně Celsia, na horách minus tři až nula.

Také silničáři v Libereckém kraji v úterý ráno vydali varování na výskyt ledovky na vozovkách.  Na většině území se objevuje mrholení nebo déšť, teploty se drží kolem nuly. Během dne se může oteplit na maximálně čtyři stupně nad nulou.

Na silnicích nižších tříd Královéhradeckého kraje leží po chemickém ošetření rozbředlý sníh. Meteorologové zde očekávají zataženo s občasným deštěm, který bude odpoledne přecházet do sněžení. Nejvyšší odpolední teploty se vyšplhají na jeden až tři stupně Celsia, na horách bude kolem jednoho stupně pod bodem mrazu.

Déšť se sněhem, který později bude přecházet ve sněžení, se dá očekávat také na Vysočině. Na celém území kraje je zataženo, s teplotami okolo tří až šesti stupňů, očekává se však postupné ochlazení. Sněhové srážky budou padat ve výškách nad 600 metrů nad mořem, během noci se navíc místy může vyskytnout náledí.

Olomoucký kraj skrápí déšť se sněhem, ale vozovky podle správců cest nenamrzají. V rizikových oblastech jsou pak preventivně posypány. "S námrazou jsme problém neměli. Prší tady celou noc, nad ránem začal padat déšť se sněhem. Na kopcích provádíme údržbu, sníh už se drží, jde hlavně o Červenohorské sedlo a Ramzovou. Ve vyšších polohách jsou cesty po chemickém ošetření," řekl dispečer jesenické správy silnic.

Teplotní rozsah v kraji je od minus tří stupňů po pět stupňů nad nulou. Podle Českého hydrometeorologického ústavu zde lze k večeru očekávat sněžení a tvorbu náledí.

Ve Zlínském kraji komplikovaly ranní dopravu mlhy a dešťové přeháňky.  Silnice v regionu však namrzaly ojediněle. Déšť by měl vydržet i během dne, večer jsou hlášeny přeháňky smíšené, na horách sněhové.  Ochlazení z úterních maximálních šesti stupňů se očekává v noci na středu.

Řidiči v Moravskoslezském kraji by měli být opatrní zejména v horských oblastech Beskyd a Jeseníků, kde silnice mohou namrzat kvůli dešti. Dešťové přeháňky a mrholení jsou hlášeny na území celého kraje. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od nuly do plus tří stupňů Celsia. V noci však teploty klesnou pod bod mrazu, jak uvádí Český hydrometeorologický ústav.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy