Česko o víkendu potrápily bouřky, na Příbramsku viděli vír podobný tornádu

ČTK ČTK
10. 6. 2018 22:22
Hasiči v hlavním městě kvůli přívalům vody a nárazům větru vyjížděli v sobotu odpoledne a večer k více než 50 případům.
Průtrž mračen a krupobití u pražského Palackého mostu
Průtrž mračen a krupobití u pražského Palackého mostu | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Silné bouřky s přívalovými srážkami, krupobitím a nárazovým větrem, které o víkendu zasáhly část republiky, si vyžádaly jednu oběť na životě. Sedmadvacetiletá žena v Praze utonula v sobotu poté, co ji při hledání takzvaných kešek v podzemní části Motolského potoka spláchla přívalová vlna.

Její kolega zůstává i po mnohahodinovém pátrání policistů a potápěčů nezvěstný, dalším dvěma mladým příznivcům oblíbeného geocachingu se podařilo vyváznout jen s drobnými poraněními a vyčerpáním organismu.

Hasiči v hlavním městě kvůli přívalům vody a nárazům větru vyjížděli v sobotu odpoledne a večer k více než 50 případům, všechny ostatní se obešly bez zranění i větších škod na majetku.

Odčerpávali vodu ze zatopených tunelů, sklepů a garáží, odstraňovali stromy, které spadly na silnice nebo auta, i zachraňovali lidi ze šlapadel. Přívaly deště a stromy na silnicích na několika místech zkomplikovaly automobilovou dopravu i MHD.

Policisté museli na čas uzavřít Zlíchovský a část tunelu Blanka kvůli vodě, která do nich natekla. Průtrž mračen nad Letnou o hodinu posunula i začátek rozlučkového zápasu fotbalisty Tomáše Rosického s kariérou, který se pak uskutečnil za vytrvalého deště.

Hasiči vyjížděli po celé republice

Kvůli bouřlivému počasí měli o víkendu hodně práce i hasiči na Českolipsku, Semilsku, Bruntálsku či Šumpersku. Také oni stejně jako jejich pražští kolegové hlavně odčerpávali vodu a odstraňovali popadané stromy ze silnic či železničních tratí. Místy napršelo více než 50 milimetrů srážek.

Na Příbramsku ve středních Čechách se v neděli zase objevil úkaz připomínající tornádo, či trombu, jež se od tornáda liší tím, že se nedotkne země.

Hasiči v neděli odpoledne evakuovali 34 lidí z Kulturního centra Crystal v České Lípě. Při bouřce se kvůli zateklé vodě propadl strop na toaletě. Nikdo nebyl ohrožen.

Hasiči v Libereckém i Ústeckém kraji měli kvůli dnešním bouřkám dohromady přes 30 výjezdů, desítky případů řešili i v sobotu. Krátká, ale prudká bouřka zaměstnala v podvečer i hasiče v Plzni a okolí. Zasahovali u polámaných stromů či pomáhali s odstraněním stržené střechy, která hrozila pádem.

Také hasiči na Šumpersku na severu Moravy po sobotní bouřce čerpali vodu ze zatopených sklepů. Zřejmě kvůli silnému větru spadl u Bohdíkova strom do kolejiště, do kterého narazil osobní vlak. Nehoda se obešla bez zranění, cestující vozily autobusy.

V Moravskoslezském kraji měli hasiči v souvislosti s bouřkami nejvíce práce na Bruntálsku, většinou odčerpávali vodu z domů, sklepů a silnic. Čerpání vody nebo čištění silnic od nánosů bahna prováděli i hasiči na Vsetínsku ve Zlínském kraji. Při odklízení větví ze silnice ve Valašské Bystřici se vážně zranil dobrovolný hasič.

Silné bouře od pátku sužovaly i Německo, Maďarsko či Francii. U dolnosaského Hamelnu blesk usmrtil muže. V jihomaďarském Dombóváru zahynuli čtyři lidé, když se v noci na sobotu na jejich vůz vyvrátil strom.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy