Česko o víkendu potrápily bouřky, na Příbramsku viděli vír podobný tornádu

ČTK ČTK
10. 6. 2018 22:22
Hasiči v hlavním městě kvůli přívalům vody a nárazům větru vyjížděli v sobotu odpoledne a večer k více než 50 případům.
Průtrž mračen a krupobití u pražského Palackého mostu
Průtrž mračen a krupobití u pražského Palackého mostu | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Silné bouřky s přívalovými srážkami, krupobitím a nárazovým větrem, které o víkendu zasáhly část republiky, si vyžádaly jednu oběť na životě. Sedmadvacetiletá žena v Praze utonula v sobotu poté, co ji při hledání takzvaných kešek v podzemní části Motolského potoka spláchla přívalová vlna.

Její kolega zůstává i po mnohahodinovém pátrání policistů a potápěčů nezvěstný, dalším dvěma mladým příznivcům oblíbeného geocachingu se podařilo vyváznout jen s drobnými poraněními a vyčerpáním organismu.

Hasiči v hlavním městě kvůli přívalům vody a nárazům větru vyjížděli v sobotu odpoledne a večer k více než 50 případům, všechny ostatní se obešly bez zranění i větších škod na majetku.

Odčerpávali vodu ze zatopených tunelů, sklepů a garáží, odstraňovali stromy, které spadly na silnice nebo auta, i zachraňovali lidi ze šlapadel. Přívaly deště a stromy na silnicích na několika místech zkomplikovaly automobilovou dopravu i MHD.

Policisté museli na čas uzavřít Zlíchovský a část tunelu Blanka kvůli vodě, která do nich natekla. Průtrž mračen nad Letnou o hodinu posunula i začátek rozlučkového zápasu fotbalisty Tomáše Rosického s kariérou, který se pak uskutečnil za vytrvalého deště.

Hasiči vyjížděli po celé republice

Kvůli bouřlivému počasí měli o víkendu hodně práce i hasiči na Českolipsku, Semilsku, Bruntálsku či Šumpersku. Také oni stejně jako jejich pražští kolegové hlavně odčerpávali vodu a odstraňovali popadané stromy ze silnic či železničních tratí. Místy napršelo více než 50 milimetrů srážek.

Na Příbramsku ve středních Čechách se v neděli zase objevil úkaz připomínající tornádo, či trombu, jež se od tornáda liší tím, že se nedotkne země.

Hasiči v neděli odpoledne evakuovali 34 lidí z Kulturního centra Crystal v České Lípě. Při bouřce se kvůli zateklé vodě propadl strop na toaletě. Nikdo nebyl ohrožen.

Hasiči v Libereckém i Ústeckém kraji měli kvůli dnešním bouřkám dohromady přes 30 výjezdů, desítky případů řešili i v sobotu. Krátká, ale prudká bouřka zaměstnala v podvečer i hasiče v Plzni a okolí. Zasahovali u polámaných stromů či pomáhali s odstraněním stržené střechy, která hrozila pádem.

Také hasiči na Šumpersku na severu Moravy po sobotní bouřce čerpali vodu ze zatopených sklepů. Zřejmě kvůli silnému větru spadl u Bohdíkova strom do kolejiště, do kterého narazil osobní vlak. Nehoda se obešla bez zranění, cestující vozily autobusy.

V Moravskoslezském kraji měli hasiči v souvislosti s bouřkami nejvíce práce na Bruntálsku, většinou odčerpávali vodu z domů, sklepů a silnic. Čerpání vody nebo čištění silnic od nánosů bahna prováděli i hasiči na Vsetínsku ve Zlínském kraji. Při odklízení větví ze silnice ve Valašské Bystřici se vážně zranil dobrovolný hasič.

Silné bouře od pátku sužovaly i Německo, Maďarsko či Francii. U dolnosaského Hamelnu blesk usmrtil muže. V jihomaďarském Dombóváru zahynuli čtyři lidé, když se v noci na sobotu na jejich vůz vyvrátil strom.

 

Právě se děje

Další zprávy