Tropická hranice 30 stupňů padne už v neděli. Bude nejtepleji od začátku loňského srpna.
Nejvyšší denní teploty v Evropě v neděli odpoledne.
Nejvyšší denní teploty v Evropě v neděli odpoledne. | Foto: InMeteo

Praha - Česko se může začít chystat na první letošní tropický víkend.

Mírné teploty tohoto týdne začnou s posledním pracovním dnem stoupat. V pátek se zastaví na 25 °C, v sobotu už se budou pohybovat mezi 26 a 30 stupni a v neděli dokonce třicítka na mnoha místech padne.

Parné počasí k nám přinese horký vzduch z Alžírska, uvedl David Prantl ze společnosti InMeteo.

Také začátkem příštího týdne se nejvyšší teploty vyšplhají k hodnotám mezi 28 a 32 °C, v nížinách může být ještě tepleji.

Padat by tak mohly i rekordy. „V Praze Klementinu činí teplotní rekord pro tuto neděli 31,9 °C a pochází z roku 2003. Stejnou hodnotu má i následující pondělní teplotní rekord z roku 1885,“ řekl Prantl.

Tropickou hranici nepřekročí rtuť teploměru letos poprvé, nyní však vyšplhá výš a na mnohem větší části země. Podle Prantla bude nejtepleji od začátku loňského srpna.