Česko čeká chladný víkend. Přijde sníh i teploty pod nulou, varují meteorologové

Domácí Domácí
28. 11. 2019 9:44
Přelom listopadu a prosince se pro většinu území Česka ponese ve znamení rázného ochlazení. V neděli klesnou teploty i pod nulu a v pondělí bude muset velká část země počítat s občasným sněžením. Po zbytek příštího týdne se bude opět oteplovat, nejvýše ale teploty vystoupají k pěti stupňům Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, přechodně ale může být i polojasno. Teplota se bude pohybovat mezi 8 a 12 stupni Celsia. Ojediněle se mohou vyskytnout přeháňky, na horách a na jihovýchodě bude občas i pršet.

V pátek se mírně ochladí, nejvyšší denní teploty klesnou na 6 až 10 stupňů. Obloha bude zatažená až oblačná. Většina území Česka musí počítat s občasným deštěm a přeháňkami. Polohy nad 800 metrů zasáhnou i sněhové srážky.

Víkend přinese rázné ochlazení, v sobotu se teploty budou pohybovat mezi 1 a 5 stupni. Ojediněle přijdou také sněhové přeháňky. Obloha bude oblačná až polojasná, předpovídají meteorologové.

V neděli klesnou teploty dokonce k bodu mrazu. Rtuť teploměru na většině území vystoupá nejvýše ke 3 stupňům Celsia, teploty mohou spadnout ale i pod nulu. Obloha bude zprvu polojasná, poté se ale začne zatahovat a k večeru přijdou od západu občasné sněhové srážky.

Pondělí se zejména pro část území ponese ve znamení sněhové nadílky. Jižní Čechy i Morava musí počítat s občasným sněžením, na severní polovině napadne jen místy. Obloha bude zatažená až oblačná, teploty se udrží mezi -1 a 3 stupni.

Ve zbytku pracovního týdne se bude mírně oteplovat, nejvýše ale teplota vystoupá k 5 stupňům Celsia. Většinou bude oblačno až polojasno. Dále je třeba počítat se sněhovými přeháňkami, v průběhu týdne budou navíc srážky zesilovat.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy