České hory zasypal sníh. Na silnicích se objevuje náledí a ledovka, řidiči museli čekat na sypače

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2016 10:18
Dešťové, sněhové i smíšené srážky v kombinaci s teplotami kolem nuly komplikují sjízdnost některých silnic. Ve velké části horských oblastí leží vrstva sněhu, který napadl přes noc. Do hor by měli mít řidiči i sněhové řetězy, upozorňují silničáři. Většina ostatních silnic je v Česku sjízdná, silničáři však řidiče nabádají ke zvýšené opatrnosti. "Povrch silnic je vlhký nebo mokrý a mohl by namrzat," shodují se.
Ve většině  horských oblastí leží vrstva sněhu. (Ilustrační foto)
Ve většině horských oblastí leží vrstva sněhu. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Na Šumavě v jižních Čechách připadlo v noci kolem 20 centimetrů sněhu, sněžilo i v Krušných horách, na Vysočině, v Jeseníkách nebo Beskydech. Na noční sněžení předem upozorňovali meteorologové a podle jejich předpovědi má padat sníh i během dne. Ráno byly ale silnice v regionech s opatrností sjízdné. Někde se ale tvoří ledovka a vlivem silného větru i sněhové jazyky. Stalo se i několik nehod.

Některé silnice ve středních Čechách jsou ve středu ráno sjízdné pouze s opatrností. "Jejich povrch je vlhký nebo mokrý a mohl by namrzat," varuje Ředitelství silnic a dálnic. Místy se ve středních Čechách tvoří náledí a ledovka. "Řidiči by měli být opatrní hlavně v lesních úsecích, křižovatkách a mostech," doplňuje ředitelství.

Na Vysočině leží po nočních sněhových přeháňkách rozbředlý sníh na silnicích nižších tříd, sněžení se vyhnulo jen Havlíčkobrodsku. Místy vozovky namrzají. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření mokré. "Řidičům v celém Kraji Vysočina doporučujeme jet se zvýšenou opatrností," upozornil dispečer krajské správy a údržby. Zledovatělý úsek nahlásili řidiči po ránu i u obce Výčapy na Třebíčsku. Auta tam stála a čekala na sypač.

Dešťové, sněhové i smíšené srážky a místy silný nárazový vítr ovlivňují sjízdnost komunikací v Plzeňském kraji. Všechny silnice jsou podle silničářů se zvýšenou opatrností sjízdné. Na Šumavě napadlo v nejvyšších partiích mezi pěti a deseti centimetry sněhu. "Sněhové jazyky hrozí zejména na Českokrumlovsku a Prachaticku," upřesnil Otakar Zich, dispečer krajských silničářů. Nejintenzivnější sněžení čekají meteorologové během dneška, na hřebenech Šumavy může spadnout víc než 15 cm sněhu za 12 hodin.

Zbytky rozbředlého nebo ujetého sněhu pokrývají po nočních sněhových přeháňkách silnice ve vyšších polohách Šumperska a Jesenicka. V ostatních částech Olomouckého kraje jsou silnice holé a mokré, řidiči by ale i tam měli jezdit opatrně.

Několik nehod se ráno stalo i v Libereckém kraji, kde sice byly srážky jen mírné, ale ranní teploty byly kolem nuly a vozovky tam mohou namrzat. V horských oblastech na nich leží sníh.

Sníh bude padat i v průběhu středy

Ve Zlínském kraji silnice na horách Vsetínska pokrývá ujetý sníh. Řidiči by měli jet opatrně například na Soláň či na Pustevny.

V Ústeckém kraji komplikuje řidičům cestování ledovka. Ve vyšších polohách se tvoří sněhové jazyky. Policie od rána řeší několik dopravních nehod. Sněží v Krušných horách, kde bude foukat také silný vítr. Silničáři mají v terénu veškerou techniku.

V Jihočeském kraji napadlo nejvíce sněhu na Českokrumlovsku, Jindřichohradecku a Prachaticku. Místy až 20 centimetrů sněhu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu má dál padat. Většina ze 195 sypačů, které mají k dispozici krajští silničáři, je v terénu. Český hydrometeororologický ústav vydal na středu varování před silným sněžením, větrem a tvorbou sněhových jazyků.

Přes Karlovarský kraj od středečního rána přechází vlna srážek. Zatímco v nižších polohách jde o déšť nebo smíšené srážky, na horách silně sněží. "Zejména v okolí Božího Daru sníh zůstává na silnicích," upřesňují krajští silničáři. Podle předpovědi meteorologů se navíc sněhové přeháňky mají postupně dostat i do nižších poloh. Vznikat mohou i sněhové jazyky.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy