Část Česka dnes zasáhnou extrémně silné bouřky s velkými kroupami a přívalovým deštěm

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 7. 2021 12:33
Česko se v posledních dnech potýká s vlnou bouřek a toto počasí vydrží také minimálně po příštích sedm dní. Se silnými bouřkami bude potřeba počítat zvláště ve čtvrtek a v pátek, oba dny s sebou přinesou také kroupy a přívalové srážky. Nejvyšší denní teploty se budou napříč republikou lišit, po většinu času ale vydrží nad 25 stupni. Jihovýchod se ale musí připravit i na 37stupňová vedra.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Lukáš Bíba

Ve čtvrtek bude zpočátku polojasno až oblačno, ojediněle se vyskytnou přeháňky. Odpoledne bude od jihozápadu přibývat oblačnosti, většina Čech a částečně také Morava a Slezsko tak musí znovu počítat s bouřkami.

Část země od jihu Čech přes Vysočinu a východní Čechy mohou zasáhnout extrémně silné bouřky s přívalovým deštěm, krupobitím a větrem až 100 kilometrů za hodinu, varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

Ve zbytku země hrozí velmi silné bouřky s výjimkou Karlovarského a Ústeckého kraje, kde mají být bouřky a s nimi spojené nebezpečné jevy o něco slabší. Kvůli intenzivním dešťům se mohou v části Čech rozvodnit hlavně menší řeky a potoky.

Výstraha před extrémně silnými bouřkami platí od 15:00 do půlnoci pro Pardubický kraj a Kraj Vysočina a pro některé části Jihočeského a Královéhradeckého kraje. Ve zbytku republiky platí výstraha na velmi silné nebo silné bouřky do pátečních 6:00.

Povodňová pohotovost, kdy se voda v řekách může vylévat z břehů do okolní krajiny, začne od 15:00 platit pro Prahu, Jihočeský, Plzeňský, Pardubický kraj a Kraj Vysočina stejně jako pro část Středočeského a Královéhradeckého kraje. 

Na západě se budou denní teploty pohybovat kolem 21 stupňů, na jihovýchodě mohou ale vystoupat až k 37 stupňům.

V pátek bude zataženo až oblačno. Na většině území se vyskytne déšť nebo přeháňky, místy také bouřky, zejména na východě ještě i silné. Znovu přijdou také kroupy a přívalové deště. Večer a v noci bude srážek ubývat. Nejvyšší denní teploty budou v rozmezí od 20 stupňů na západě do 30 stupňů na východě. 

Sobota přinese dočasné uklidnění počasí. Obloha bude oblačná až polojasná. Ojediněle přijdou přeháňky. Přes den teploměr vystoupá k 23 až 27 stupňům.

V neděli bude zpočátku převážně polojasno, od západu ale bude postupně přibývat oblačnosti. Místy tak lze čekat přeháňky, ojediněle také bouřky. Denní maxima budou mezi 22 a 26 stupni.

V pondělí bude polojasno až oblačno. Opět je třeba počítat s přeháňkami nebo i bouřkami. Nejvyšší denní teploty vystoupají k 25 až 29 stupňům. 

Podobné počasí vydrží také po zbytek příštího pracovního týdne. Většinou bude polojasno až oblačno, místy přijdou přeháňky nebo bouřky. Přechodně mohou být srážky i četnější. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 27 a 32 stupni, ke konci týdne 20 a 25 stupni.

Video: Předpověď počasí 8. července

Počasí 8. července | Video: Český hydrometeorologický ústav
 

Právě se děje

před 35 minutami

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy