Silné bouřky udeřily v Pardubickém kraji a na Zlínsku. Doprovázel je přívalový déšť a kroupy

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2017 22:04
Bouřky, před kterými meteorologové v sobotu dopoledne vydali varování, už stihly napáchat škody v Pardubickém, Zlínském a Olomouckém kraji. Hasiči zasahovali u spadaných stromů i zatopených sklepů a kempů. Zejména Zlínsko v podvečer bojovalo se silnou bouřkou s intenzivními srážkami.
Bouřka, která se v sobotu prohnala severem Čech. | Video: Tomáš Novák

Ústí nad Orlicí - PardubickýZlínský a Olomoucký kraj zasáhly v sobotu silné bouřky a napáchaly řadu škod. 

V Pardubickém kraji udeřila bouře odpoledne a nejvíce zasáhla Chrudimsko, Orlickoústecko a část Svitavska.

U Tatenic na Orlickoústecku například spadl strom na auto a zablokoval silnici.

Voda dále zatopila garáž v Brandýse nad Orlicí. Hasiči čerpali vodu i ze sklepa domu v Horním Bradle na Chrudimsku a odsávali ji také ze suterénu domu v Uhersku na Pardubicku.

Při dešti ve Vysokém Mýtě podle údajů podniku Povodí Labe spadlo kolem 18:00 celkem 34 litrů vody na metr čtvereční.

Jiné významnější škody hasiči hlášené neměli, neevidovali ani újmu na zdraví. ČTK to řekla pracovnice operačního střediska pardubických hasičů.

Voda ve sklepech i spadlé stromy

Do Zlínska dorazily silné bouřky v podvečer, doprovázel je přívalový déšť a místy i kroupy.

"Stanice Horní Lhota zaznamenala přes 50 milimetrů srážek za poslední hodinu. V bouřce se taktéž vyskytují silnější nárazy větru a lokálně i kroupy," stojí ve zprávě, kterou meteorologové vydali před 19:00.

Hasiči likvidovali na Zlínsku spadlé stromy a čerpali vodu ze sklepů. Situace se už zklidnila a jednotky se vrací na základnu, řekl ČTK po 21:00 mluvčí hasičů Pavel Řezníček.

Největší škody bouřka napáchala v okolí Pozlovic u Zlína, kde hasiči evidují zhruba dvě desítky výjezdů. Hasiči podle Řezníčka nemají informace o tom, že by při řádění přírodního živlu byl někdo zraněn.

Hasiči zasahovali například v kempu v Pozlovicích. Odčerpávali zbývající vodu a pomáhali hostům, kterým přívaly vody poničily stany.

Na kruhový objezd nedaleko pozlovického kempu se po vydatném dešti sesunulo kamení z lesa. "Těžká technika to teď nakládá. Doprava je tam řízena kyvadlově," řekl Řezníček.

Bouřka na Zlínsku postupně zeslábla a přesunula se k východu až severovýchodu. "Nelze ale vyloučit tvorbu nových bouřkových jader, pravděpodobně ale už slabší intenzity," upozornili meteorologové.

S nepřízní počasí se potýkal také Olomoucký kraj, kde hasiči vyjížděli k dvěma desítkám událostí. I tady bouřka napáchala obdobné škody jako v předchozích dvou krajích. 

"Drtivá většina výjezdů se odehrála na Šumpersku. Jednotky hasičů vyjížděly k popadaným stromům, čerpaly vodu ze sklepů nebo pomáhaly se zakrýváním střech, které jsou teď rekonstruovány," řekl ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák, podle kterého nikdo nebyl zraněn.  

Meteorologové vydali varování před bouřkami v sobotu dopoledne. Výstraha platí pro celé Čechy do 23:00, na Moravě pak do sobotní půlnoci.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy