Babí léto má zpoždění, víkend totiž přinese přeháňky

Dagmar Honsová, Meteopress
25. 9. 2013 10:06
Období teplých dnů a chladných rán přináší do Česka 28. září zpravidla svatý Václav.
Foto: Thinkstock

Česká republika - V sobotu 28. září najdeme v kalendáři svatého Václava, kterého máme u nás spojeného s babím létem. Letos si ale na toto specifické loučení s teplým počasím budeme muset počkat o něco déle, o víkendu se totiž nevyhneme přeháňkám.

Babí léto se vyznačuje nejen slunečnými a suchými dny a odpoledními teplotami, které zpravidla překračují 20 °C, ale také studenými rány s četnými přízemními mrazíky.

Rozdíl mezi ranními a odpoledními teplotami tak mohou být vyšší než 20 °C, po ránu se tvoří četné mlhy nebo nízká oblačnost.

Takový charakter počasí přináší mohutná oblast vysokého tlaku vzduchu, která se nad Evropou v tomto období ustálí s pravděpodobností 50 až 70 procent a trvá většinou týden až 14 dnů, ojediněle i 20 dnů.

Svatováclavský víkend ovšem ještě přesně takové počasí nepřinese. Během soboty a neděle bude sice nejméně oblačnosti i srážek z celého týdne - počasí u nás bude pod vlivem nevýrazné oblasti vysokého tlaku vzduchu - přechodně zvětšené oblačnosti ani ojedinělým přeháňkám se však nevyhneme.

Rána budou chladná - v minimech očekáváme jen 6 až 1 °C a místy přízemní mráz, ale také nejvyšší odpolední teplota vystoupí jen na 11 až 16 °C.

Poté začne oblačnosti i srážek zřejmě opět přibývat. Podle dlouhodobé předpovědi počasí to ale vypadá, že říjen několik slunečných a příjemně teplých dnů ještě přinese.

Nejen u nás očekáváme babí léto - ve Francii nazývají toto období dny svatým Martinem, v Anglii je babí léto nazýváno svatým Lukášem a do Švédska přináší slunečné počasí svatá Brigita. Indiánské léto v USA a Kanadě je ve znamení barev, které přináší zbarvení javorů.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy