Babí léto má zpoždění, víkend totiž přinese přeháňky

Dagmar Honsová, Meteopress
25. 9. 2013 10:06
Období teplých dnů a chladných rán přináší do Česka 28. září zpravidla svatý Václav.
Foto: Thinkstock

Česká republika - V sobotu 28. září najdeme v kalendáři svatého Václava, kterého máme u nás spojeného s babím létem. Letos si ale na toto specifické loučení s teplým počasím budeme muset počkat o něco déle, o víkendu se totiž nevyhneme přeháňkám.

Babí léto se vyznačuje nejen slunečnými a suchými dny a odpoledními teplotami, které zpravidla překračují 20 °C, ale také studenými rány s četnými přízemními mrazíky.

Rozdíl mezi ranními a odpoledními teplotami tak mohou být vyšší než 20 °C, po ránu se tvoří četné mlhy nebo nízká oblačnost.

Takový charakter počasí přináší mohutná oblast vysokého tlaku vzduchu, která se nad Evropou v tomto období ustálí s pravděpodobností 50 až 70 procent a trvá většinou týden až 14 dnů, ojediněle i 20 dnů.

Svatováclavský víkend ovšem ještě přesně takové počasí nepřinese. Během soboty a neděle bude sice nejméně oblačnosti i srážek z celého týdne - počasí u nás bude pod vlivem nevýrazné oblasti vysokého tlaku vzduchu - přechodně zvětšené oblačnosti ani ojedinělým přeháňkám se však nevyhneme.

Rána budou chladná - v minimech očekáváme jen 6 až 1 °C a místy přízemní mráz, ale také nejvyšší odpolední teplota vystoupí jen na 11 až 16 °C.

Poté začne oblačnosti i srážek zřejmě opět přibývat. Podle dlouhodobé předpovědi počasí to ale vypadá, že říjen několik slunečných a příjemně teplých dnů ještě přinese.

Nejen u nás očekáváme babí léto - ve Francii nazývají toto období dny svatým Martinem, v Anglii je babí léto nazýváno svatým Lukášem a do Švédska přináší slunečné počasí svatá Brigita. Indiánské léto v USA a Kanadě je ve znamení barev, které přináší zbarvení javorů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy