16. 9. 2022 15:09

Zlín ve čtvrtek zasáhlo slabé tornádo, potvrdili meteorologové. Poškodilo billboard

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu potvrdili, že Zlín zasáhlo ve čtvrtek odpoledne slabé tornádo. Podle předběžných odhadů urazilo asi 1200 metrů, trychtýř víru mohl mít v některých místech až 50 metrů, sdělil Petr Münster z brněnské pobočky ústavu. Odborníci výskyt tornáda na místě prověřovali. Hasiči v souvislosti s průtrží mračen a silným větrem ve čtvrtek ve Zlíně vyjížděli pouze k poškozenému billboardu v místní části Malenovice, řekla v pátek mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Předpokladem podle Münstera je, že šlo o nejslabší tornádo o síle F0. Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5. Tornádo, které loni v červnu postihlo Břeclavsko a Hodonínsko a vyžádalo si šest životů, v některých obcích dosáhlo až čtvrtého stupně. "Členění je ale trochu složitější a to výsledné číslo bude až na základě zhodnocení fotek, které jsem na místě udělal," uvedl Münster.

Už dříve uvedl, že od lidí, kteří v místě natáčeli či fotili, mají zaznamenaný trychtýř z mraků, jedno video také přímo ukazuje rotující trosky.

V souvislosti s odstraňováním následků prudkého deště a větru vyjížděli hasiči ve Zlínském kraji ve čtvrtek odpoledne a večer zhruba ke 20 událostem. Nejčastěji šlo podle Javoříkové o čerpání vody ze sklepů, čištění kanálových vpustí a propustků, a to hlavně na Vsetínsku. Ve Zlíně-Malenovicích je zaměstnal větrem poškozený reklamní billboard. "Žádný další zásah jsme ve Zlíně neměli," řekla mluvčí hasičů.

Zdroj: ČTK
15. 9. 2022 8:14

Víkend přinese další ochlazení, teplota klesne přes den až na devět stupňů

Víkend přinese další ochlazení a deštivé počasí. Teploty mohou v Česku klesnout přes den až na devět stupňů. Většinou bude oblačno a objeví se přeháňky. Na horách může padat i déšť se sněhem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

Zatímco dnes ještě meteorologové očekávají teploty až kolem 20 stupňů Celsia, o víkendu se dostanou nejvýše na 16 stupňů. Už v pátek nejvyšší denní teploty klesnou na 14 až 18 stupňů, v sobotu pak na 11 až 15 stupňů a v neděli pouze na devět až 13 stupňů. Jenom na jižní Moravě by podle meteorologů mohla teplota vystoupat v neděli až na 16 stupňů. V noci mohou teploty o víkendu klesnout až na pět stupňů.

Obloha bude o víkendu zřejmě většinou zatažená. Na sobotu i neděli předpovídají meteorologové oblačno až zataženo. Jen v sobotu by mohlo být místy přechodně polojasno. V sobotu se začnou postupně objevovat přeháňky a v neděli už budou na většině území Česka přeháňky nebo občasný déšť. Na hřebenech hor se v neděli objeví i smíšené srážky.

Zdroj: ČTK
27. 8. 2022 18:31

Na východě Čech, Moravě a ve Slezsku mohou být dnešní odpolední a večerní bouřky velmi silné

Meteorologové očekávají přívalové srážky s úhrny kolem 60 milimetrů a menší kroupy. Na severovýchodě Čech a na východě Moravy hrozí rozvodnění menších toků. Na východě území se ojedinělý výskyt bouřek s přívalovými srážkami kolem 40 milimetrů očekává i v neděli. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno 25. 8. 2022 6:39

Přes Karvinsko a Frýdecko-Místecko se přehnala extrémně silná bouřka

Přes Frýdecko-Místecko a Karvinsko v Moravskoslezském kraji přešla ve středu večer podle meteorologů extrémně silná bouřka. Doprovázel ji prudký přívalový déšť, při němž někde spadlo za půl hodiny až 40 milimetrů srážek. Hasiči po prudkém dešti čerpali vodu ze zatopených sklepů. Zasahovali mimo jiné v obcích Střítež a Hnojník. Řekl to mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Hladina říčky Stonávka ve stanici Hradiště velmi rychle vystoupala na třetí povodňový stupeň, v noci na čtvrtek ale klesla na normální stav. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav. Z informací hydrologů vyplynulo, že Lučina v Domaslavicích se okolo 21:30 dostala na první stupeň, asi za hodinu se však vrátila k běžnému průtoku.

Zdroj: ČTK
Pokračovat