Po Zemanovi přijde rozhlas i o Duku. Nehodil se do koncepce

ČTK ČTK
30. 12. 2014 18:12
Kardinálovy glosy se prý nehodily do nové koncepce vysílání Českého rozhlasu o víře a etice.
Kardinál Dominik Duka.
Kardinál Dominik Duka. | Foto: Martin Holcman

Praha - Veřejnoprávní rozhlas už nebude vysílat pravidelné glosy kardinála Dominika Duky.

Pražský arcibiskup to uvedl na svém facebookovém profilu, kde také poděkoval posluchačům i vedení Českého rozhlasu (ČRo) za to, že mu rádio vystoupení po čtyři roky umožňovalo.

Mluvčí rozhlasu Jiří Hošna webu iDnes.cz řekl, že jde o dlouho připravovanou změnu, nikoli o rozchod ve zlém. ČRo podle něj připravuje na rok 2015 novou koncepci vysílání o víře a etice a Dukovy glosy do ní prý "úplně nezapadly".

Veřejnoprávní rozhlas nedávno přišel o jiného prominentního hosta svého vysílání. Prezident Miloš Zeman odmítl předtáčet dosud živě vysílané Hovory z Lán a obdobné rozhovory bude napříště poskytovat soukromé rozhlasové stanici Frekvence 1.

ČRo chtěl rozhovory předtáčet, protože Zeman v posledních Hovorech z Lán použil několik vulgarit, což rádiu vytkla Rada Českého rozhlasu.

Duka měl v minulosti v živém vysílání s veřejnoprávním rádiem konflikt. Nešlo však o jeho glosy, ale o rozhovor, v němž Duka loni krátce před sněmovními volbami kritizoval některé okolnosti spojené s církevními restitucemi. Moderátorka rozhovor předčasně ukončila. Duka tehdy uvedl, že Český rozhlas tím nedodržuje zásady svobody a ironicky poděkoval za "cenzurované vysílání".

Dnes na Facebooku kardinál napsal, že rozhlasová glosa z minulé soboty je poslední nejenom v tomto roce, ale na Radiožurnálu po čtyřech letech vůbec.

"Chci při této příležitosti poděkovat i vám všem, mým věrným i náhodným posluchačům. Provázeli jste po čtyři roky mé kratičké glosy, někdy více a jindy méně povedené. Chtěl jsem, aby to vždy byly podněty k vašemu vlastnímu přemýšlení. Dík patří i vedení Českého rozhlasu, který mi tato vystoupení umožnil," uvedl mimo jiné. Dodal, že projekt pravidelných glos nekončí - jen se s nimi lidé nově setkají na vlnách křesťanského Radia Proglas, Dukově webu a právě na sociálních sítích.

Pravidelná zamyšlení Dominika Duky vysílal Radiožurnál od ledna 2011. Mluvčí rozhlasu serveru iDnes.cz řekl, že pořady pro věřící z nově koncipovaného vysílání nezmizí.

"Například na regionálních stanicích si budou moci posluchači naladit Mezi nebem a zemí, nový magazín o víře a spiritualitě v souvislostech. Dvojka bude zase v neděli vysílat speciální formát pořadu Jak to vidí," uvedl Hošna. Podle něho pořadů s církevní tematikou v souhrnu na stanicích Českého rozhlasu přibude.

 

Právě se děje

Další zprávy