reklama
 
 

Po USA a Velké Británii dobývá horský singltrek i Česko

20. 7. 2015 7:00
Pokaždé když se síť singltrekových stezek pod horou Smrk rozšíří o nový okruh, zaplaví Nové Město pod Smrkem nedočkaví bikeři. A o to vlastně původně šlo: přivést do pohraničního zapadákova turisty.

Jizerské hory - Přes osmdesát kilometrů stezek různé obtížnosti dnes křižuje severní svahy Jizerských hor v okolí Nového Města pod Smrkem, Lázní Libverda a také kousek za hranicemi nad polskou Czerniawou.

Od zelených okruhů, které hravě zvládnou i děti, až po černé, určené pro zdatné bikery. Značení stezek víceméně odpovídá barevné škále, kterou se rozlišují sjezdovky.

Věřte tomu, že zážitky z černého singltreku za těmi lyžařskými nijak nezaostávají. Třeba černý sešup skalnatým terénem Hejnického hřebene je opravdu rychlý a jsou na něm místa, kde ti, co si nejsou příliš jistí v sedle, sesedají.

Adrenalinovým zážitkem je také okruh kolem Měděnce, hory prošpikované bývalými štolami. Kromě potěšení z jízdy vás tu čekají také parádní výhledy do krajiny.

S kocháním se ovšem buďte na singltreku opatrní a dalekým rozhledům se věnujte během přestávek. Stačí okamžik a členitý povrch vás nakopne a shodí z kola. Singltreky jsou totiž pečlivě projektovány a stavěny tak, aby byly bezpečné, ovšem vyžadují od bikerů plné soustředění.

Mějte oči na stopkách, za každou zatáčkou na vás může čekat houpák, další zatáčka či brod – to vše proto, aby jízda byla zábavná a děti i dospělí se na horských kolech vyřádili.

Pomoc přišla z Walesu

Zábavné terénní stezky pro cyklisty začal budovat ve Walesu v 90. letech jistý Dafydd Davis. Jako člen tamější Lesnické komise dostal za úkol zvýšit turistický ruch v oblasti Snowdonie, silně postižené nezaměstnaností po utlumení hornické činnosti.

Protože byl také nadšený sportovec a cyklista, vymyslel a svépomocí vybudoval první stezky v Coed-y-Breninu.

Bikeři byli nadšení a příslušné úřady nakonec také, protože návštěvnost oblasti prudce rostla. Do zapadlých vesnic se začal vracet život, Dafydd Davis dostal nabídku vybudovat ve Walesu další  podobné cyklistické ráje a Wales se stal mezi bikery pojmem.

Doslechl se o něm i Tomáš Kvasnička z Jablonce nad Nisou a přesvědčil Davise, aby s výstavbou první destinace pro terénní  cyklistiku v Česku pomohl.

Singltrek po česku

V letech 2008 až 2010 se začal rodit Singltrek pod Smrkem. I tento projekt, na kterém se podílely Svazek obcí Smrk a liberecké krajské ředitelství Lesů ČR, měl pomoci v zapadlé oblasti Frýdlantského výběžku zvýšit turistický ruch.

A pomohl – i když je vjezd na stezky, které jsou neustále vzorně udržované, zdarma, turisté utrácejí ve zdejších bufetech, restauracích, půjčovnách kol a penzionech.

Přímo v Novém Městě pod Smrkem se také nachází Singltrek Centrum s veškerým zázemím, jaké si cyklisté mohou přát.

Fakt, že centrum leží u přírodního koupaliště, z něj činí skvělou základnu pro víkendový či týdenní pobyt s fantastickým jezděním – louka funguje i jako kemp. Na zabahněné a vysmáté bikery už si místní dávno zvykli.

Další nevšední turistický cíl vám v rámci našeho letního speciálu Aktuálně.cz představíme zase příští pondělí.

autor: Jana Patková | 20. 7. 2015 7:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama