Po USA a Velké Británii dobývá horský singltrek i Česko

Jana Patková
20. 7. 2015 7:00
Pokaždé když se síť singltrekových stezek pod horou Smrk rozšíří o nový okruh, zaplaví Nové Město pod Smrkem nedočkaví bikeři. A o to vlastně původně šlo: přivést do pohraničního zapadákova turisty.
Singltrek v Jizerských horách.
Singltrek v Jizerských horách. | Foto: Archiv MÚ Frýdlant

Jizerské hory - Přes osmdesát kilometrů stezek různé obtížnosti dnes křižuje severní svahy Jizerských hor v okolí Nového Města pod Smrkem, Lázní Libverda a také kousek za hranicemi nad polskou Czerniawou.

Singltrek je nejen pro dospělé, některé okruhy zvládnou i děti.
Singltrek je nejen pro dospělé, některé okruhy zvládnou i děti. | Foto: Archiv MÚ Frýdlant

Od zelených okruhů, které hravě zvládnou i děti, až po černé, určené pro zdatné bikery. Značení stezek víceméně odpovídá barevné škále, kterou se rozlišují sjezdovky.

Věřte tomu, že zážitky z černého singltreku za těmi lyžařskými nijak nezaostávají. Třeba černý sešup skalnatým terénem Hejnického hřebene je opravdu rychlý a jsou na něm místa, kde ti, co si nejsou příliš jistí v sedle, sesedají.

Adrenalinovým zážitkem je také okruh kolem Měděnce, hory prošpikované bývalými štolami. Kromě potěšení z jízdy vás tu čekají také parádní výhledy do krajiny.

S kocháním se ovšem buďte na singltreku opatrní a dalekým rozhledům se věnujte během přestávek. Stačí okamžik a členitý povrch vás nakopne a shodí z kola. Singltreky jsou totiž pečlivě projektovány a stavěny tak, aby byly bezpečné, ovšem vyžadují od bikerů plné soustředění.

Singltrek vyžaduje plné soustředění. Při kochání se vyplatí být opatrný.
Singltrek vyžaduje plné soustředění. Při kochání se vyplatí být opatrný. | Foto: Archiv MÚ Frýdlant

Mějte oči na stopkách, za každou zatáčkou na vás může čekat houpák, další zatáčka či brod – to vše proto, aby jízda byla zábavná a děti i dospělí se na horských kolech vyřádili.

Pomoc přišla z Walesu

Zábavné terénní stezky pro cyklisty začal budovat ve Walesu v 90. letech jistý Dafydd Davis. Jako člen tamější Lesnické komise dostal za úkol zvýšit turistický ruch v oblasti Snowdonie, silně postižené nezaměstnaností po utlumení hornické činnosti.

V Novém Městě pod Smrkem mají horští cyklisté veškeré zázemí.
V Novém Městě pod Smrkem mají horští cyklisté veškeré zázemí. | Foto: Archiv MÚ Frýdlant

Protože byl také nadšený sportovec a cyklista, vymyslel a svépomocí vybudoval první stezky v Coed-y-Breninu.

Bikeři byli nadšení a příslušné úřady nakonec také, protože návštěvnost oblasti prudce rostla. Do zapadlých vesnic se začal vracet život, Dafydd Davis dostal nabídku vybudovat ve Walesu další  podobné cyklistické ráje a Wales se stal mezi bikery pojmem.

Doslechl se o něm i Tomáš Kvasnička z Jablonce nad Nisou a přesvědčil Davise, aby s výstavbou první destinace pro terénní  cyklistiku v Česku pomohl.

Singltrek po česku

V letech 2008 až 2010 se začal rodit Singltrek pod Smrkem. I tento projekt, na kterém se podílely Svazek obcí Smrk a liberecké krajské ředitelství Lesů ČR, měl pomoci v zapadlé oblasti Frýdlantského výběžku zvýšit turistický ruch.

A pomohl – i když je vjezd na stezky, které jsou neustále vzorně udržované, zdarma, turisté utrácejí ve zdejších bufetech, restauracích, půjčovnách kol a penzionech.

Přímo v Novém Městě pod Smrkem se také nachází Singltrek Centrum s veškerým zázemím, jaké si cyklisté mohou přát.

Fakt, že centrum leží u přírodního koupaliště, z něj činí skvělou základnu pro víkendový či týdenní pobyt s fantastickým jezděním – louka funguje i jako kemp. Na zabahněné a vysmáté bikery už si místní dávno zvykli.

Další nevšední turistický cíl vám v rámci našeho letního speciálu Aktuálně.cz představíme zase příští pondělí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy