Pin-up girl Jane Russellová přežila Marilyn o 49 let

ČTK ČTK
1. 3. 2011 21:15
Hollywoodský sexsymbol 40. a 50. let zářil ve snímku Páni mají radši blondýnky
Jane Russellová s Marilyn Monroe ve slavném filmu "Páni mají radši blondýnky" z roku 1953.
Jane Russellová s Marilyn Monroe ve slavném filmu "Páni mají radši blondýnky" z roku 1953. | Foto: Reuters

Los Angeles - V pondělí ve věku 89 let zemřela americká herečka Jane Russellová, hollywoodský sexsymbol 40. a 50. let minulého století. Podle agentury Reuters byly příčinou jejího úmrtí dýchací problémy.

V Hollywoodu Russellová poprvé zazářila ve filmu Psanec, do něhož do té doby neznámou herečku angažoval milionář, naftový magnát a filmový producent Howard Hughes. Objevil ji za recepčním pultem ve svém hotelu. Ze snímku natočeného v roce 1943 se stal trhák a z Russelové jeden z erotických symbolů své doby.

Než v hotelové recepci potkala Hughese, snažila se Russelová o filmovou kariéru marně. U Foxů ji odmítli; prý byla nefotogenická. U Warner Brothers byli zase toho názoru, že "nemá energii ani jiskru". Podívejte se: 

Vrcholem její herecké kariéry byla zřejmě role Dorothy Shawové v muzikálové komedii Páni mají radši blondýnky z roku 1953, kde vystoupila po boku Marilyn Monroe.

Americká herečka Jane Russellová na archivním snímku z roku 2005.
Americká herečka Jane Russellová na archivním snímku z roku 2005. | Foto: Reuters

Mezi další známé filmy patří komedie Pánové se žení s brunetkami (1955), westernová komedie Bledá tvář (1948). Romantický western Psanec (1943) byl kvůli odvážným scénám s Russellovou úporně cenzurován.

Jane Russellová byla celkem třikrát vdaná. Díky své smyslné postavě proslula ještě dřív, než ji na plátnech kin spatřilo široké publikum. Stala se klasickou plakátovou dívkou, její fotografie v plavkách nebo v šatech s hlubokými výstřihy měli sebou vojáci ve válce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy