Pavel: Šiřitelé ruské propagandy zneucťují památku padlých sovětských vojáků

ČTK ČTK
8. 5. 2023 11:40
Úcta k padlým by se neměla stávat obětí šiřitelů ruské propagandy. Nemá s pietou nic společného a je spíš zneuctěním památky těch, kteří položili za druhé světové války život. Na pietním aktu k 78. výročí konce války to v pondělí řekl prezident Petr Pavel.
Prezident Petr Pavel na pietním aktu k 78. výročí konce druhé světové války.
Prezident Petr Pavel na pietním aktu k 78. výročí konce druhé světové války. | Foto: ČTK

"Generace tehdejších sovětských vojáků nenese odpovědnost za to, čím je dnešní Rusko. Úcta k padlým by se neměla stávat obětí dnešních nadšených šiřitelů ruské propagandy, jako jsou Noční vlci nebo jejich čeští podporovatelé. Jejich aktivity nemají s pietou nic společného a jsou spíše zneuctěním památky těch, kteří položili své životy," řekl Pavel.

Připomínka druhé světové války má v sobě podle něj bolestivý paradox. "Země, jejíž jméno nesly hlavní síly, které se podílely na osvobozování Československa, tedy první, druhý a čtvrtý ukrajinský sbor, je dnes sama objektem agrese jedné z tehdejších vítězných mocností, Ruska," poznamenala hlava státu.

Prezident upozornil, že konflikt na Ukrajině rozsahem a mírou destrukce připomíná bojiště druhé světové války. Dodal, že i tehdy konflikt začal poukazováním na nedodržování práv národnostní menšiny a voláním po odtržení území, byl tlak na postoupení části země výměnou za nezahájení války.

Připomněl někdejší mnichovskou dohodu, kdy se části území muselo vzdát Československo. "Nejhorší je nepoučit se. Jsem velice hrdý na to, že Česko od prvních dní války Ukrajinu velice intenzivně podporuje," uvedl Pavel.

Vzpomínková akce na Vítkově začala vojenskou přehlídkou. Velitel čestné jednotky podal hlášení prezidentovi. Zazněla hymna. Za zvuků chorálu Ktož sú boží bojovníci pak vojáci přinesli historické armádní prapory. Jako první položila věnec k hrobu neznámého vojína hlava státu, po ní se přišli poklonit předsedkyně a předseda obou parlamentních komor a premiér.

Nechyběla ministryně obrany, náčelník generálního štábu, pražský primátor a kardinál. Přišli také veteráni, zástupci veteránských spolků či sokolové. Přítomní uctili minutou ticha památku vojáků, kteří položili život při obraně vlasti. Historické události si přišly připomenout také desítky lidí.

Markéta Pekarová Adamová, Miloš Vystrčil a Petr Fiala na pietním aktu k 78. výročí konce druhé světové války.
Markéta Pekarová Adamová, Miloš Vystrčil a Petr Fiala na pietním aktu k 78. výročí konce druhé světové války. | Foto: ČTK

Ukrajinu je třeba dál podporovat, zdůraznil premiér

"Je důležité si konec druhé světové války připomínat i v souvislosti s tím, jak se zhoršila bezpečnostní situace ve světě. V souvislosti s tím, že nedaleko od nás probíhá válka, která svými hrůzami připomíná tragédii druhé světové války. To všechno nás upozorňuje na to, že bezpečnost, nezávislost, svoboda nejsou samozřejmé věci," řekl novinářům předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Česko má podle něj výhodu, že je členem EU a NATO. "Členství v Severoatlantické alianci znamená, že jsme si vědomi své odpovědnosti, že se podílíme na kolektivní obraně, že přispíváme dostatečně k tomu, abychom byli tak silní, aby se nikdo neodvážil na nás zaútočit. To je pro nás velká záruka míru," uvedl premiér.

Řekl, že je třeba myslet na ty, kteří na Ukrajině bojují za právo rozhodovat o svém osudu. "Oni do značné míry - a to není fráze - bojují i za nás. Je potřeba, aby Rusko se svou agresivní politikou neuspělo. Aby vidělo, že cesta agrese není cesta, jak naplnit své cíle," řekl Fiala. Dodal, že je proto potřeba Ukrajinu dál podporovat.

Česko podle premiéra díky zkušenostem s totalitami a okupacemi od počátku Ukrajině poskytovalo pomoc humanitární i vojenskou. Stalo se tak příkladem pro mnoho zemí, které se přidávaly, podotkl předseda vlády. Zmínil, že Česko podporuje také ukrajinské ambice začlenit se do západních uskupení.

 

Právě se děje

Další zprávy