Paroubek calls KDU-ČSL preferred regional partner

CzechNews
21. 10. 2008 16:30
Social Democrats will seek coalitions with Communists only if talks fail
Jiří Paroubek savouring victory
Jiří Paroubek savouring victory | Foto: Ludvík Hradilek

Prague - Two days after their landslide victory in regional elections on Saturday, the opposition Social Democrats (ČSSD) officially announced what coalition partners they would prefer in the new regional governments.

Party leader Jiří Paroubek said at a press conference on Monday 20 October that the ČSSD would prefer to team up with the Christian Democrats (KDU-ČSL) and smaller political groups.

Only if the talks failed would the ČSSD consider cooperation with the Communist Party (KSČM), Paroubek added.

Three promises

"Cooperation with the KSČM is the last resort in case the centre parties fail to show enough common sense," said Paroubek. He added the party will incist that its future coalition partners help it fulfil its "three pledges, with which he have won this grandiose victory".

Before the elections, the ČSSD pledged regional governments would cover medical fees for socially disadvantaged patients in regional hospitals; retirement homes and social care facilities would not be privatized; and the party would reverse the current transformation of regional hospitals from non-profit organizations to joint-stock companies.

Paroubek rejected coalitions with the right-wing Civic Democrats (ODS), citing major differences in the two parties' policies. He added that only in exceptional cases may some seats in regional councils go to ODS representatives.

"I can imagine a multi-party regional council, where the ČSSD would have a majority. I think this would be useful. This is how it works in some parts of the world, but we don't have enough experience with this," Paroubek added.

No-confidence vote matters

The opposition leader also said that the KDU-ČSL could improve its position in the upcoming negotiations on regional coalitions if it helped the opposition topple the national government in a no-confidence vote scheduled for Wednesday 22 October.

"If the Christian Democrats understood that new opportunities are opening up for them, it would speed up and simplify the talks," he said.

Paroubek also showed a desire to match his victory in the regions with a similar triumph in the second round of the Senate by-elections this coming weekend. He called on the voters to even up the share of Senate seats occupied by his party and the ODS, which currently holds 41 of 80 seats.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy