Foto: Osobnosti, které zemřely v roce 2012

Foto: Osobnosti, které zemřely v roce 2012
Josef Škvorecký , 27. 9. 1924 – 3. 1. 2012, český spisovatel-prozaik a exilový nakladatel 

 Ve věku 87 let zemřel v Torontu Josef Škvorecký, jenž patřil k nejvýznamnějším českým poválečným prozaikům, ale řízením osudu také nakladatelům. Mezi jeho nejznámější díla patří Zbabělci, Tankový prapor, Lvíče, Legenda Emöke, Mirákl, Prima sezona či Příběh inženýra lidských duší. Poslední tři již vznikly v kanadském exilu. 

 Škvorecký však nebyl jen významný umělec. V roce 1971, krátce po emigraci, založil s manželkou Zdenou Salivarovou v Torontu nakladatelství Sixty-Eight Publishers zaměřené především na vydávání české a slovenské exilové a samizdatové literatury. Co socialističtí cenzoři zastavili, to v Torontu Škvorečtí vytisknou, říkávalo se. Milan Kundera o něm prohlásil, že jako jeden z mála spisovatelů "obětoval" část autorské kariéry vyšším cílům. 

 Článek: http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=727379
Josef Hejzlar , 21. 1. 1927 – 4. 1. 2012, český historik umění, sinolog, překladatel a publicista 

 Ve věku nedožitých 85ti let zemřel v pražské nemocnici sinolog, historik umění, překladatel a publicista Josef Hejzlar.
Završením života i jeho tvorby se symbolicky stala kniha Na řece, jíž sepsal se svou manželkou Taj-ťün a která loni získala Literární cenu Knižního klubu. 

 Článek: http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=727628
Eve Arnoldová , 21. 4.  1912 – 4. 1. 2012, fotografka 

 Ve věku 99 let zemřela v londýnském pečovatelském domě jedna z nejobdivovanějších fotografek 20. století Eve Arnoldová. 

 Arnoldová se asi nejvíc proslavila snímky hollywoodské filmové hvězdy Marilyn Monroe, kterou fotila od roku 1951, ale i dalších známých žen - Jacqueline Kennedyové a britské královny Alžběty II. Na kontě má i snímky černošského aktivisty Malcolma X, Joan Crawfordové, Clarka Gablea, Marlene Dietrich, Jamese Deana či Richarda Nixona. 

 Článek: http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=727780
Sarah Burkeová , 3. 9. 1982 – 19. 1. 2012, kanadská freestyle lyžařka 

 Při tréninku v Park City Mountain Resortu v Utahu utrpěla těžké poranění hlavy zřejmě nejlepší světová freeskierka Sarah Burkeová a na následky zranění 19. ledna zemřela. Burkeová byla považována za jednu z favoritek olympijských her v roce 2014 v Soči. 

 Při tréninkovém skoku podle svědků dokončila trik a spadla přímo na hlavu. Hned na místě jí byla poskytnuta první pomoc, následně byla přepravena do nedaleké nemocnice v Utahu. Lékaři však konstatovali "nevratné poškození mozku na následky nedostatku kyslíku a krvácení do mozku po zástavě srdce" a nepomohla jí ani operace. 

 Článek: http://aktualne.centrum.cz/sportplus/ostatni-sporty/lyzovani/clanek.phtml?id=730496
Foto: ČTK
Dan Poláček Adéla Vlachová, Dan Poláček
27. 12. 2012 15:02

Podívejte se do fotogalerie, která vám připomene osobnosti z Česka i zahraničí, jež nás navždy opustily v roce 2012.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy