Foto: Osobnosti, které zemřely v roce 2012

Foto: Osobnosti, které zemřely v roce 2012
Josef Škvorecký , 27. 9. 1924 – 3. 1. 2012, český spisovatel-prozaik a exilový nakladatel 

 Ve věku 87 let zemřel v Torontu Josef Škvorecký, jenž patřil k nejvýznamnějším českým poválečným prozaikům, ale řízením osudu také nakladatelům. Mezi jeho nejznámější díla patří Zbabělci, Tankový prapor, Lvíče, Legenda Emöke, Mirákl, Prima sezona či Příběh inženýra lidských duší. Poslední tři již vznikly v kanadském exilu. 

 Škvorecký však nebyl jen významný umělec. V roce 1971, krátce po emigraci, založil s manželkou Zdenou Salivarovou v Torontu nakladatelství Sixty-Eight Publishers zaměřené především na vydávání české a slovenské exilové a samizdatové literatury. Co socialističtí cenzoři zastavili, to v Torontu Škvorečtí vytisknou, říkávalo se. Milan Kundera o něm prohlásil, že jako jeden z mála spisovatelů "obětoval" část autorské kariéry vyšším cílům. 

 Článek: http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=727379
Josef Hejzlar , 21. 1. 1927 – 4. 1. 2012, český historik umění, sinolog, překladatel a publicista 

 Ve věku nedožitých 85ti let zemřel v pražské nemocnici sinolog, historik umění, překladatel a publicista Josef Hejzlar.
Završením života i jeho tvorby se symbolicky stala kniha Na řece, jíž sepsal se svou manželkou Taj-ťün a která loni získala Literární cenu Knižního klubu. 

 Článek: http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=727628
Eve Arnoldová , 21. 4.  1912 – 4. 1. 2012, fotografka 

 Ve věku 99 let zemřela v londýnském pečovatelském domě jedna z nejobdivovanějších fotografek 20. století Eve Arnoldová. 

 Arnoldová se asi nejvíc proslavila snímky hollywoodské filmové hvězdy Marilyn Monroe, kterou fotila od roku 1951, ale i dalších známých žen - Jacqueline Kennedyové a britské královny Alžběty II. Na kontě má i snímky černošského aktivisty Malcolma X, Joan Crawfordové, Clarka Gablea, Marlene Dietrich, Jamese Deana či Richarda Nixona. 

 Článek: http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=727780
Sarah Burkeová , 3. 9. 1982 – 19. 1. 2012, kanadská freestyle lyžařka 

 Při tréninku v Park City Mountain Resortu v Utahu utrpěla těžké poranění hlavy zřejmě nejlepší světová freeskierka Sarah Burkeová a na následky zranění 19. ledna zemřela. Burkeová byla považována za jednu z favoritek olympijských her v roce 2014 v Soči. 

 Při tréninkovém skoku podle svědků dokončila trik a spadla přímo na hlavu. Hned na místě jí byla poskytnuta první pomoc, následně byla přepravena do nedaleké nemocnice v Utahu. Lékaři však konstatovali "nevratné poškození mozku na následky nedostatku kyslíku a krvácení do mozku po zástavě srdce" a nepomohla jí ani operace. 

 Článek: http://aktualne.centrum.cz/sportplus/ostatni-sporty/lyzovani/clanek.phtml?id=730496
Foto: ČTK

Podívejte se do fotogalerie, která vám připomene osobnosti z Česka i zahraničí, jež nás navždy opustily v roce 2012.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy