Orel skalní je zpět, po desítkách let

Tomáš Fránek
11. 6. 2006 10:20
Brno - Orel skalní, který byl vyhuben člověkem a jehož hnízdiště zmizela z Česka před osmdesáti roky, se vrací do Beskyd.

Návrat orla skalního do volné přírody v Beskydech je společným unikátním projektem českých a slovenských ochránců přírody. A nyní ze slovenských Kysuc do Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Moravě zamířila čtyři mláďata orla skalního.

O několik týdnů stará mláďata se stará třicetiletá orlice Dina, kterou někdo postřelil tak, že nemůže létat. Postupně se orli přesunou do vypouštěcí voliéry a poté, co jim zesílí křídla natolik, že budou moci vzlétnout, pak budou vypuštěni do beskydské krajiny. Ptáci dostanou vysílačky, díky kterým je  ornitologové budou moci dál sledovat.

Infobox
Autor fotografie: Záchranná stanice Zázrivá

Infobox

V Evropě žije asi 5500 párů orla skalního:

  • Španělsko 1200 - 1260 párů
  • Norsko 700 - 1000 párů
  • Švedsko 550 - 750 párů
  • Velká Británie 400 párů
  • horské oblasti Alp (Švýcarsko, Francie, Rakousko) okolo 1000 párů
  • na Slovensku je asi 100 párů
  • v menším počte se vyskytuje také v Bělorusku (40-50 párů) a Německu (45-50 párů)
  • V České republice hnízdili poslední orlové skalní na jižní Moravě v okolí Lanžhota a vyhubeni byli v roce 1926. V Beskydech byl poslední orel skalní pozorován v roce 1893, v Krkonoších  v roce 1864

Pětiletý projekt

Celý unikátní projekt na obnovu hnízdišť orla skalního má trvat celkem pět let, ze Slovenska by každoročně měla být převezena čtyři mláďata. Na financování projektu, jehož náklady se odhadují na dva a půl milionu korun, se podílí především Správa chráněné krajinné oblasti Beskydy, ostravská zoologická zahrada a sponzoři.

Česko společně s Irskem jsou jediné dvě evropské země, kde byl orel skalní úplně vyhuben. V Irsku se jej ale už podařilo díky projektu zahájenému v roce 2001 do přírody vrátit. Do Irska bylo ze Skotska převezeno třicet pět mladých orlů, dvacet jedna z nich přežilo.

Ornitologové upozorňují, že největším nepřítelem orlů je člověk. Proto například na Slovensku, kde žije asi sto párů orla skalního, ochranáři pečlivě monitorují všechna hnízda.

Přitom ještě v polovině devadesátých let končila asi polovina na Slovensku narozených mláďat v rukou pytláků. Jde o lukrativní obchod, ceny za orla skalního na černém trhu totiž dosahují i několik set tisíc korun.

Nebezpeční pytláci

Při tom se nechvalně "proslavili" pytláci z Česka. Při vykrádání hnízd orla skalního totiž slovenští ochranáři chytili čtyři osoby, ve třech případech šlo o Čechy.

Jeden z českých pytláků, kterého ochranáři chytili při vykrádání hnízda ve Velké Fatře, se stal i jediným nepodmíněně odsouzeným zlodějem, za krádež si odseděl jeden rok. Podle slovenských ochranářů si muž měl v osmdesátých a devadesátých letech ze Slovenska odnést několik desítek mladých orlů.

Orel skalní
Orel skalní | Foto: Záchranná stanice Zázrivá

A ani sledování hnízd orlů skalních nebrání lidem v tom, aby tyto ptáky zabíjeli. Poslední případ se stal na Slovensku letos v únoru, kdy byl zastřelený orel skalní v národním parku Slovenský kras.

Ohrožený orel mořský

V Česku se v minulém roce orel skalní otrávil na Královéhradecku, když snědl rybu potřenou prudkým jedem. Pachatele se nepodařilo odhalit, šlo přitom o orla, který na Hradecku zimoval.

To, že největší nebezpečí hrozí orlům od lidí, dokládají podle ornitologů případy otrav dalšího přísně chráněného dravce, orla mořského. Posledního otráveného orla mořského našli lidé na Jindřichohradecku na konci května.

A v Česku už bylo otráveno sedm nebo osm těchto vzácných ptáků. "Pokud to bude pokračovat, tak může být populace orla během několika málo let zcela zlikvidována," řekl České televizi zoolog CHKO Třeboňsko Jan Ševčík. V Česku nyní hnízdí 25-30 párů orla mořského.

Česká společnost ornitologická už vyhlásila orla mořského ptákem roku a vypsala také odměnu na dopadení lidí, kteří tyto ptáky tráví - ta je v současné době 75 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy