Opeřenci ve válce o Kašmír. V indické vazbě skončil i podezřelý holub s vazbami na Pákistán

Michelle Hansen Michelle Hansen
15. 12. 2016 22:05
Indická policie před několika týdny zadržela údajného "pákistánského" holuba, který měl u sebe osobní vzkaz adresovaný indickému předsedovi vlády. Opeřenec byl zatčen a skončil ve vazbě. Území Kašmíru si nárokují Indie i Pákistán. V oblasti vzrostlo v posledních měsících napětí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nové Dillí – Do ostrých indicko-pákistánských sporů o pohraniční region Kašmír se zapojilo i ptactvo. Policie v Indii odchytila před několika týdny podezřelého holuba s "vazbami na Pákistán", který měl u sebe výstražný vzkaz pro indického předsedu vlády Nárendru Módího.

"Vzali jsme ho do vazby," řekl po telefonu agentuře AFP indický policejní inspektor Rakeš Kumar.

Server The Washington Post o víkendu připomněl, že zatýkající policista se se zadrženým opeřencem dokonce i vyfotil. Snímek od té doby koluje po sociálních sítích.

Podle indických tiskových agentur se holub pohyboval v příhraničním regionu Pandžáb nedaleko hranic s pákistánskou částí Kašmíru, kde v poslední době znovu vzrostlo napětí.

Pákistánce zatčení holuba indickými policisty pobavilo. Sloupkař Irfan Husajn, který píše pro pákistánský deník Dawn, napsal: "Můžete, prosím vás, toho nebohého zajatého holuba osvobodit?" 

Zatýkání ptactva podle něj taky naznačuje, jak "nejistá" je Indie navzdory rychle rostoucí ekonomice a velikosti armády.

Kromě holuba s výhružným vzkazem objevily indické úřady v Kašmíru taky zhruba 150 dehydrovaných ptáků, namačkaných v autě. Na nohou měli různobarevné kruhy. Indická policie má podezření, že je do pohraničního regionu propašovali pákistánští separatisté a chtěli je využívat ke špionáži.

Příhraniční území Kašmíru si nárokují Indie i Pákistán. Mezi oběma jadernými velmocemi platí od roku 2003 příměří, státy ho ale často porušují a navzájem se obviňují z rozpoutání násilností. Letos na podzim proběhlo v Kašmíru několik přestřelek i útoků, při kterých zemřeli vojáci i desítky civilistů na obou stranách. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 42 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy