Fotoarchiv: Operace se účastnili i českoslovenští letci RAF

Fotoarchiv: Operace se účastnili i českoslovenští letci RAF
Airspeed Horsa, britský kluzák vlečený dvoumotorovým albemarlem.
Daily Mail z 18. 9. 1944 přináší první zprávy o operaci.
Ambiciózně pojaté operace se zúčastnily i dvě československé stíhací perutě britského Královského vojenského letectva (310. a 312. s třiadvaceti spitfiry pod velením Tomáše Vybírala - na snímku)
Kpt. let. Jiří Hartman, DFC, tehdejší velitel 310. peruti.
Foto: Archiv Jiřího Rajlicha
16. 9. 2014 14:31
Spojenci před 70 lety ve vojenské operaci v Nizozemsku neuspěli ani rozsáhlým výsadkem v hloubce německého týlu. Nasazeno bylo 35 000 parašutistů - dvakrát více než při invazi do Normandie.
 

Právě se děje

před 44 minutami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy