Omyly vědy: Ke vzniku kardiostimulátoru vedl přehmat

Jakub Novák
29. 5. 2012 20:55
Wilson Greatbatch sáhl po špatném rezistoru. Stvořil tak kardiostimulátor
První kardiostimulátor Siemens-Elema 1958.
První kardiostimulátor Siemens-Elema 1958. | Foto: Professor Marko Turina, University Hospital, Zurich / Wikimedia Commons

Seriál - "Štěstí přeje připraveným," řekl jednou slavný vědec Louis Pasteur.

Mezi příklady, které význam této věty naplňují prakticky bezezbytku, najdeme mimo jiné i šťastný vynález Wilsona Greatbatche. Přenosný kardiostimulátor, přístroj, který dodnes zachraňuje miliony životů, totiž původně vznikl díky špatně použité součástce.

Greatbatch se během svého působení na University of Buffalo původně věnoval vývoji zařízení pro záznam srdečního rytmu, určeného pro tamější Výzkumný ústav chronických onemocnění (Chronic Disease Research Institute).

Aby mohl dokončit elektrický obvod vyvíjeného zařízení, sáhl do krabice se součástkami pro rezistor.

Odtud však místo rezistoru o odporu deseti tisíc ohmů vytáhl jiný, o odporu celého jednoho milionu ohmů.

Po zapojení do obvodu jím probíhaly pulzy o délce necelých dvou milisekund, přerušované sekundovými pomlkami.

Znovu a znovu, opakováním těchto kroků, vznikal zvuk, který se nápadně podobal lidskému tepu.

Od řečí při obědě...

Ve svých pamětech, jak píše The New York Times, Greatbatch vzpomínal na hovory u obědů týkající se elektrické aktivity srdce.

Ty vedl se svými kolegy v době, kdy se věnoval studiu zvířecího chování na Cornell University.

V návaznosti na tyto hovory přemýšlel o možnosti napravit výpadky v přirozeném srdečním rytmu právě pomocí elektrických impulsů - nicméně nevěřil, že by v té době mohlo být nějaké elektronické zařízení vytvořeno tak, aby fungovalo nepřetržitě a přitom mohlo být implantovatelné do lidského těla.

Po svém náhodném objevu však začal na vývoji podobného zařízení sám pracovat - a již dva roky po šťastném přehmatu lékaři ukázali, že je jeho zařízení schopné řídit srdeční rytmus psa.

Samozřejmě nebyl sám, kdo se tehdy o vývoj takového zařízení snažil. On sám na něm pracoval spolu s doktorem Williamem C. Chardackem ve stodole u svého domu.

... až k vynálezu zachraňujícímu lidské životy

V roce 1960 bylo jeho zařízení implantováno deseti lidem - dvěma dětem a osmi dospělým.

Podívejte se: Nové kardiostimulátory vydrží pracovat až 17 let

Greatbatch vydělané peníze investoval dále, přičemž nepřestával pracovat na zdokonalování svého zařízení. Problémem byla zejména životnost baterií, která u původních zařízení zřídka přesahovala dva roky.

Uspěl - jím navržené baterie vydrží v provozu i déle než dekádu. Založil úspěšnou společnost, která se stala jedničkou na trhu s bateriemi a zdroji pro využití v medicínských zařízeních.

Jak píše The New York Times, Greatbatch, který vloni zemřel ve věku 92 let, měl na svém kontě více než 325 patentovaných vynálezů. Nejvýznamnější z nich je zejména zmíněná baterie s dlouhou životností.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Problémy se srdcem? Navštivte ordinaci kardiologie.

 

Právě se děje

Další zprávy