Odboráři si oddechli, pracovních hodin v EU nepřibude

Dominik Jandl
17. 12. 2008 13:59
Europarlament neprolomil tabu 48 hodinového pracovního týdne
Pracovní doba zůstává, hranice 48 hodin nepadla. Ilustrační foto
Pracovní doba zůstává, hranice 48 hodin nepadla. Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Evropský parlament dnes ve Štrasburku neprolomil dlouholeté tabu v podobě pracovní doby ohraničené 48 hodinami týdně.

Kontroverzní změnu europoslanci zamítli, když schválili pozměňovací návrh Alejandra Cercase.

Po několik let trvajících debatách zákonodárci smetli ze stolu návrh, který přetím schválily Rada EU i Evropská komise.

Podle návrhu měla hranice 48 hodin týdně zůstat oficiální všeobecnou normou, jednotlivé země pak měly disponovat možností výjimky. Po jejím přiznání by mohly vrchní hranici posunout na 60 hodin týdně.

Při započítávání pohotovostních služeb by dokonce nejzazší hranice byla na 65 hodinách týdně.

Evropští odboráři se spojili

Proti návrhu v úterý před budovou Evropského parlamentu ve Štrasburku protestovalo několik stovek lidí.

K protestům se sjeli odboráři z celé Evropy. Zájezdy na demonstraci uspořádaly například polská odborová organizace Solidarita či německý svaz Ver.di.

Mezi protestujícími se pohybovali i levicoví europoslanci z parlamentní frakce Sjednocená levice. Akci podpořil i sám šéf frakce, francouzský komunista Francis Wurz. Podle něho by přijetí návrhu znamenalo "návrat do doby Dickense".

Bezpráví, chudoba a práce až do úmoru. Pro jiné zase snadný výdělek a hanebný luxus. Vizí viktoriánské Anglie za časů Dickense varovala eurolevice.
Bezpráví, chudoba a práce až do úmoru. Pro jiné zase snadný výdělek a hanebný luxus. Vizí viktoriánské Anglie za časů Dickense varovala eurolevice. | Foto: Archiv

Podobně se vyjádřil i český europoslanec a někdejší odborářský boss Richard Falbr (ČSSD). "Návrat do 19. století nikomu nepomůže! Proto je nutné návrh směrnice kategoricky odmítnout, pokud nedojde ke změnám, které navrhuje zpravodaj Alejandro Cercas," napsal v tiskové zprávě.

Kromě pracovních hodin návrh směrnice určoval i minimální počet hodin pro odpočinek, tedy volného času. Toho měli mít pracující alespoň jedenáct hodin denně, o víkendu pak nejméně 35 hodin.

Podle europoslance Falbra by tak bylo dokonce možné, že by se v praxi pracovní doba díky určitým kličkám protáhla na 78 až 89 hodin týdně.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 17 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy