Odboráři si oddechli, pracovních hodin v EU nepřibude

Dominik Jandl
17. 12. 2008 13:59
Europarlament neprolomil tabu 48 hodinového pracovního týdne
Pracovní doba zůstává, hranice 48 hodin nepadla. Ilustrační foto
Pracovní doba zůstává, hranice 48 hodin nepadla. Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Evropský parlament dnes ve Štrasburku neprolomil dlouholeté tabu v podobě pracovní doby ohraničené 48 hodinami týdně.

Kontroverzní změnu europoslanci zamítli, když schválili pozměňovací návrh Alejandra Cercase.

Po několik let trvajících debatách zákonodárci smetli ze stolu návrh, který přetím schválily Rada EU i Evropská komise.

Podle návrhu měla hranice 48 hodin týdně zůstat oficiální všeobecnou normou, jednotlivé země pak měly disponovat možností výjimky. Po jejím přiznání by mohly vrchní hranici posunout na 60 hodin týdně.

Při započítávání pohotovostních služeb by dokonce nejzazší hranice byla na 65 hodinách týdně.

Evropští odboráři se spojili

Proti návrhu v úterý před budovou Evropského parlamentu ve Štrasburku protestovalo několik stovek lidí.

K protestům se sjeli odboráři z celé Evropy. Zájezdy na demonstraci uspořádaly například polská odborová organizace Solidarita či německý svaz Ver.di.

Mezi protestujícími se pohybovali i levicoví europoslanci z parlamentní frakce Sjednocená levice. Akci podpořil i sám šéf frakce, francouzský komunista Francis Wurz. Podle něho by přijetí návrhu znamenalo "návrat do doby Dickense".

Bezpráví, chudoba a práce až do úmoru. Pro jiné zase snadný výdělek a hanebný luxus. Vizí viktoriánské Anglie za časů Dickense varovala eurolevice.
Bezpráví, chudoba a práce až do úmoru. Pro jiné zase snadný výdělek a hanebný luxus. Vizí viktoriánské Anglie za časů Dickense varovala eurolevice. | Foto: Archiv

Podobně se vyjádřil i český europoslanec a někdejší odborářský boss Richard Falbr (ČSSD). "Návrat do 19. století nikomu nepomůže! Proto je nutné návrh směrnice kategoricky odmítnout, pokud nedojde ke změnám, které navrhuje zpravodaj Alejandro Cercas," napsal v tiskové zprávě.

Kromě pracovních hodin návrh směrnice určoval i minimální počet hodin pro odpočinek, tedy volného času. Toho měli mít pracující alespoň jedenáct hodin denně, o víkendu pak nejméně 35 hodin.

Podle europoslance Falbra by tak bylo dokonce možné, že by se v praxi pracovní doba díky určitým kličkám protáhla na 78 až 89 hodin týdně.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Navalného spolupracovníci se obrátili na EU ve věci opozičníkova zdraví

Evropská unie musí tlačit na Moskvu, aby odsouzenému ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému umožnila ve věznici návštěvu jeho lékaře. V dopise ministrům zahraničí zemí Evropské unie to podle agentury Reuters uvedli spojenci předního kritika Kremlu, který drží protestní hladovku kvůli odpírání adekvátní lékařské péče.

Navalného spolupracovníci Vladimir Ašurkov a Leonid Volkov vyzvali šéfy diplomacie 27 členských zemí EU, aby opozičníkův zdravotní stav probrali na pondělním summitu. Kopii dopisu má Reuters k dispozici.

"Alexejovo zdraví se neustále zhoršuje. Špatně cítí obě nohy, ale i levou ruku, bolí ho záda a má svalovou ochablost," stojí v dopise. "Alexej trpí také horečkami a silným kašlem. Několika jeho spoluvězňům v trestanecké kolonii v poslední době diagnostikovali tuberkulózu," dodávají autoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy