Obrazem: Židovské hvězdy symbolizují bezmezné utrpení lidí a zločiny nacismu

Obrazem: Židovské hvězdy symbolizují bezmezné utrpení lidí a zločiny nacismu
Původní hvězda, kterou nosil Jan Spira.
Helena Klímová skončila se svou mladší sestrou Hanou v sirotčinci, oba židovské rodiče nacisté zavřeli do lágrů.
Z tábora smrti Auschwitz-Birkenau v Osvětimi existovala pro Židy jediná cesta - smrt. Snímek dětí, které přežily, pořízený po osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora 27. ledna 1945.
A takhle to vypadalo na ubikacích vězňů. Snímek je ovšem pořízen až po osvobození Auschwitz-Birkenau sovětskou armádou v Osvětimi.
Foto: Židovské muzeum v Praze
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
23. 1. 2021 20:00
V Česku, a dokonce i Německu si židovskou hvězdu nedávno připnuli někteří odpůrci vládních omezení proti koronaviru. Historici, představitelé církvi i další osobnosti veřejného života označují toto srovnávání s hrůzami nacismu a holokaustu za nepřijatelné a cynické.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy