Foto: První konvoje smrti. Před 80 lety spustili nacisté deportace Židů z tuzemska

Proud českých Židů, mířících křižovatkou U Smaltovny nedaleko nádraží Praha Bubny v Praze k transportu smrti v roce 1941.
Mladá dívka jménem Vendulka Vogelová spolu s rodiči před deportací na známé fotografii Jana Lukase. Vznikla v roce 1943 jen několik hodin před transportem rodiny na východ. Později udělala z dvanáctiletého děvčete symbol holokaustu. Po téměř osmdesáti letech se novináři Ondřeji Kundrovi z týdeníku Respekt podařilo Vendulku nalézt v USA, kam po válce a smrti rodičů emigrovala, a přesvědčit ji, aby mu o svém pohnutém životě a přátelství s fotografem Janem Lukasem vyprávěla. Vznikla z toho kniha "Vendulka útěk za svobodou".
Další snímky deportací Židů z protektorátu.
Záběr z natáčení nacistického propagandistického filmu o životě v židovském ghettu v Terezíně. Pro české Židy se z něj stala přestupní stanice do transportů smrti na východ. Na tomto záběru je zachycen příjezd holandského transportu do Terezína v lednu 1944.
Auschwitz-Birkenau v Osvětimi po osvobození sovětskými jednotkami.
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Dan Poláček Josef Pazderka Dan Poláček, Josef Pazderka
16. 10. 2021 14:24
Přesně před 80 lety, 16. října 1941, odjel z nádraží Praha-Bubny první vlakový transport s českými Židy do ghetta v polské Lodži. Odstartoval nacistickou likvidaci přibližně 80 tisíc českých Židů, kteří zahynuli na území okupovaného Polska, Pobaltí a Běloruska. Transporty nevyvolaly větší zájem české veřejnosti. "Akce proběhla bez závady," konstatovala u jednoho z prvních pražská policie.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy