Obrazem: Stavba Panamského průplavu stála tisíce životů

Obrazem: Stavba Panamského průplavu stála tisíce životů
Během 19. století se z mnoha variant a nápadů začaly rozvíjet dva, a to přes území Panamy a Nikaraguy. Nakonec byla realizována jen Panamská varianta, které se v roce 1880 ujali Francouzi v čele se slavným stavitelem Suezského průplavu Ferdinandem de Lessepsem.
Lesseps založil stavební společnost a chtěl zopakovat svůj egyptský úspěch. Francouzští dělníci začali budovat kanál v úrovni moře, zmapovanou a zaměřenou trasu budoucího průplavu mýtili ručně.
Budování cesty bylo obtížnější, než se předpokládalo. Mnoho dělníků onemocnělo malárií či žlutou zimnicí, přenášenou všudypřítomnými komáry.
Dalším problémem byla řeka Chagres. S povodněmi v období dešťů byla hlavní překážkou pro postup prací, sesuvy půdy zapříčiňovaly ztrátu pracovníků i zařízení. Proto se v letech 1885-86 uvažovalo o odklonění řeky, jak je znázorněno na obrázku, tato varianta ale nebyla dokončena.
Foto: Thinkstock
Martina Křížová Martina Křížová
Aktualizováno 6. 12. 2019 5:14
Velkolepá stavba trvající dlouhých 34 let si vyžádala tisíce životů. Posunula však lodní dopravu a ekonomiku světa o dlouhé míle kupředu.

Před 20 lety, v prosinci 1999, Panama převzala od Spojených států kontrolu nad Panamským průplavem.

Průplav, který skrz Panamskou šíji spojuje Atlantský a Tichý oceán, byl slavnostně otevřen před 105 lety. Díky tomuto velkolepému lidskému dílu se rozvinula námořní doprava napříč Amerikou a nebylo už nutné čelit rizikovému přepravování zboží zdlouhavou cestou okolo nejjižnějšího cípu jihoamerického kontinentu, Hornova mysu.

Podívejte se v galerii, jak se Panamský průplav budoval.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Maláčová: Pokud letos porostou ceny, ČSSD opět navrhne mimořádný příspěvek pro důchodce

Pokud letos porostou ceny, ČSSD ve vládě zase navrhne výplatu mimořádného příspěvku k penzi, řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Loni důchodci dostali 5000 Kč.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy