Obrazem: Requiem za parašutisty z Resslovky i jejich zavražděné příbuzné a pomocníky

Obrazem: Requiem za parašutisty z Resslovky i jejich zavražděné příbuzné a pomocníky
"Stovky mužů a žen, za které tu dnes hoří svíce, šli v boji za osvobození vlasti vědomě na smrt. Avšak ti, co vítězství nad nacismem slavili po válce nejvíce, pro jeho porážku nehnuli zpravidla ani prstem," řekl v kázání kardinál Dominik Duka.
V předních řadách seděli již tradičně potomci zavražděných příbuzných a pomocníků parašutistů, kteří zlikvidovali jednoho z nejmocnějších mužů nacistické říše Reinharda Heydricha.
První vlnu vraždění spustili nacisté před 79 lety 24. října 1942 v koncentračním táboru Mauthausen.
Již tradiční mše v Katedrále sv. Víta patří k nejemotivnějším pietním akcím. Kněz uprostřed nese Písmo svaté.
Foto: Jan Gazdík
Jan Gazdík Jan Gazdík
23. 10. 2021 18:33
294 svíček dnes v pražské katedrále sv. Víta připomnělo 294 lidí, které nacisté zavraždili v odplatě za atentát na architekta holokaustu a plánovače genocidy českého národa Reinharda Heydricha. Svíčky zapalovali potomci umučených hrdinů. Jen žen a mužů z rodiny parašutisty Josefa Valčíka bylo 8 a Jana Kubiše 7. První vlnu vraždění spustili nacisté 24. října 1942.

"Málo se mluví o tom, že Mnichovská smlouva (Češko po ní přišlo o třetinu území - pozn. red.) byla mocnostmi, které ji podepsaly, zneplatněna jen díky hrdinství parašutistů a stovek vlastenců, kteří jim při atentátu na Heydricha pomáhali," zdůraznil po obřadu kardinál Dominik Duka. Svůj obdiv k bezmeznému hrdinství parašutistů a stovek jejich pomocníků pak vyjádřil slovy: "To jsem dnes v kázání nemluvil já, ale mými ústy ti, za něž se tu dnes zapalovaly svíčky." Přiznal také, že do paměti se mu již v raném věku vtiskla slova, jež spisovatel  Henryk Sienkiewicz nechal ve svém románu Potopa zaznít nad rakví pana Wołodyjowskeho: "Vyzývá se v nich polský národ, aby už nemlčel a povstal".

 

Právě se děje

Další zprávy