Obrazem: Galerie z hradčanského Domečku - sadističtí vrazi a jejich oběti

Obrazem: Galerie z hradčanského Domečku - sadističtí vrazi a jejich oběti
František Pergl, pověstný sadistický správce vojenské věznice - tzv. hradčanského Domečku v Kapucínské ulici. Vyslýchaní vojáci ho považovali za zvrhlého šílence, který se návštěvám, ale i vězňům chlubil výstavkou svých mučících nástrojů: důtkami, bejčáky, pouty či okovy. Do služeb vojenské kontrarozvědky byl přijat v lednu 1949 na základě nařízen šéfa tohoto zpravodajství generála Josefa Musila. Třebaže ho Pergl ještě před svým nástupem sám upozorňoval, "že se při výsleších neudrží, bude zajištěné osoby bít a v důsledku toho bude zavřen". Pergl týral vězně i v době, kdy nebyli vyslýcháni - jen tak pro své rozptýlení.
A nyní již hrdinové, za jejichž mučením výše zmínění pánové stáli. Generál Heliodor Píka, náčelník čs. vojenské mise v Moskvě. Hlavně jeho zásluhou byly ze sovětských gulagů propuštěny tisíce Čechoslováků. Po tvrdých výsleších v hradčanském Domečku byl ve zmanipulovaném procesu odsouzen k trestu smrti.
Domeček z nitra areálu policie.
Reprezentační mužstvo Československa na mistrovství světa v ledním hokeji ve Stockholmu v roce 1949. Sestava mužstva: brankář Josef Jirka, František Vacovský, Jiří Macelis, Čeněk Pícha, Miroslav Marek, Josef Trousílek, Přemysl Hainý, Miloslav Charouzd, Vladimír Zábrodský, Augustin Bubník, Vladimír Kobranov, Vladimír Bouzek, Václav Roziňák, Oldřich Němec, Stanislav Konopásek, František Mizera a brankář Bohumil Modrý.
Foto: Markéta Reszczynská / Paměť národa
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík, Markéta Bernatt-Reszczyńská, Paměť národa
23. 2. 2021 12:21
Fasáda, ale zejména vnitřek hradčanského Domečku už v ničem nepřipomíná pověstnou mučírnu, jejíž soukolí se naplno rozeběhlo po komunistickém puči 25. února 1948. Projděte si několik snímků sadistických vyšetřovatelů a jejich obětí. V Domečku - tomto symbolu komunistických represí a lidského utrpení v padesátých letech 20. století - působí dnes Ochranná služba policie ČR.
 

Právě se děje

před 24 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy