Foto: Ďáblický hřbitov. Džungle nad ostatky hrdinů, které se mísí s jejich katy

V roce 2008 byl v Ďáblickém hřbitově odhalen pomník čs. parašutistům. Na jejich ostatcích za obeliskem však dodnes bují džungle.
Vítězný návrh ateliéru Jiří Kolomazník, s. r. o., skončil v architektonické soutěži na sdíleném druhém místě (první nebylo uděleno). "Porota ocenila komplexnost řešení, promyšlenou dramaturgií pohybu návštěvníka i scénologičnost prostoru. Začíná to uchopením vztahu Hoffmanovy kubistické zdi k tématu, pokračuje využitím hrazení objektu nového hospodářského zázemí k formování proměnlivého prostoru, který v každém okamžiku zůstává v kontaktu s obnaženou hřbitovní zdí, vyúsťuje do demokratického prostranství s rozmístěním existujících memoriálních artefaktů."
Návrh studia Objektor Architekti s.r.o.
Návrh Studia New York s.r.o.
Z iniciativy publicisty Miloše Doležala byl v roce 2014 na Ďáblickém hřbitově objeven hrob komunisty umučeného pátera Josefa Toufara. Na identifikaci Toufarových ostatků se podíleli archeologové s forenzními genetiky.
Foto: Jakub Plíhal
Jan Gazdík Jan Gazdík
28. 9. 2022 17:35
Ani vyhlášení výsledků soutěže na pietní úpravu Ďáblického hřbitova neukončilo diskuse nad ostudou české historie. Spíše naopak. Historici totiž namítají, že pietní úpravě by měl předcházet průzkum archeologů, antropologů a forenzních genetiků. Ti by identifikovali ostatky zavražděných hrdinů, které nacisté a pak i komunisté naházeli do šachet. Parašutisté tam leží se svými katy.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Nehoda na přejezdu u Moravského Písku zastavila provoz na koridoru z Rakouska

Dvě nehody na železničním přejezdu u Moravského Písku zastavily ve čtvrtek ráno provoz na mezinárodním koridoru mezi Rakouskem a Polskem. Jeden člověk zemřel. České dráhy nahrazují regionální spoje autobusovou dopravou z Hodonína do Moravského Písku. Omezení bude trvat celé dopoledne, mezinárodní vlaky pravděpodobně naberou velké zpoždění. 

"Podle dostupných informací došlo na železničním přejezdu mezi Bzencem a Moravským Pískem k vykolejení jednoho vozu osobního vlaku, zhruba ve stejné době se na stejném přejezdu střetl nákladního vlak s osobou," uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Člověk po srážce s nákladním vlakem zemřel, potvrdila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. "Osoba zemřela před naším příjezdem, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedla Bothová. Ve vykolejeném vlaku nebyl nikdo zraněn.

Zdroj: ČTK
Další zprávy