Obrazem: Černí baroni - novodobí otroci komunismu

Obrazem: Černí baroni - novodobí otroci komunismu
Vratislav Škráček (vlevo) sloužil u PTP dvacet šest měsíců v dolech na Ostravsku.
Václav Procházka (vpravo nahoře) byl povolán do PTP měsíc před maturitou na zemědělské technické škole v Kadani. Nastoupil v říjnu 1952. Čekalo ho dvacet šest měsíců tvrdé práce na stavbě vojenských bytů a v dolech Karviná a tupých socialistických školení. Z PTP odešel v listopadu 1954.
František Tesař (třetí zleva, opírá se o ceduli) putoval do PTP za pokus ilegálně odejít z Československa.
Jaroslav Václavek (dole uprostřed v košili) nastoupil k PTP v roce 1950 jako syn třídního nepřítele, jeho otec byl majitelem obchodu. Sloužil v Komárně s přestávkou kvůli kritickému zdravotního stavu do roku 1954.
Foto: Paměť národa
Jan Gazdík dap Jan Gazdík, dap
1. 9. 2020 6:00
Od roku 1950 do roku 1954 sloužilo u Pomocných technických praporů (PTP) 60 000 mužů. Založeny byly 1. září 1950 rozkazem ministra národní obrany Alexeje Čepičky. Narukovali do nich politicky nespolehliví: soukromí zemědělci, kněží, řeholníci, živnostníci, šlechta, příbuzní emigrantů či ti, kteří se pokusili o přechod západních hranic. Nárazově byli vojáci pracovně zneužíváni až do pádu komunismu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy