Obnovu vyhořelého kostela v Třinci zaplatí z většiny pojišťovna. Stát je připraven pomoci také

ČTK ČTK
3. 8. 2017 17:16
Obnovu vyhořelého kostela v Třinci z velké části pokryje pojistka. Zbývající náklady zaplatí ministerstvo kultury a město. Na opravu přispějí také lidé pomocí veřejné sbírky a vlastník památky, jímž je místní farnost. Z kostela se po požáru dochovaly kamenné základy a zdi a v nejbližších dnech znalci posoudí, zda je možné zachránit trámy.
Torzo vyhořelého kostela v Třinci-Gutech.
Torzo vyhořelého kostela v Třinci-Gutech. | Foto: TV Prima

Praha/Třinec - Většinu nákladů na obnovu kostela v Třinci-Gutech by měla pokrýt pojistka, o další náklady je připraveno podělit se ministerstvo kultury a město, připravuje se také veřejná sbírka a počítá se s příspěvkem vlastníka památky, tedy místní farnosti.

Z kostela z 16. století jsou zachovány kamenné a zděné části, posoudí se, zda lze zachránit některé velkoprofilové trámy. Uvedl to náměstek ministra kultury pro řízení sekce kulturního dědictví Vlastislav Ouroda. Podle něj je ze všech zainteresovaných stran vůle dostat kostel v maximální míře do podoby před požárem.

Ouroda byl ve čtvrtek se zástupcem Národního památkového ústavu (NPÚ) na místě. "Jel jsem tam s tím, že není ještě jisté, zda bude vůle památku obnovit v její původní podobě. Ale zdá se, že o tom není pochyb. Všichni jsou přesvědčeni, že je to správná varianta. My to velice vítáme," řekl.

O tom, zda se bude obnovovat pouze stavba, či také její inventář, se bude teprve rozhodovat, záleží zejména na vlastníkovi. "Možná je obnova i části výzdoby. Tam, kde se kovové prvky dají zrestaurovat, to naši muzejní konzervátoři i restaurátoři, které bychom mohli zaplatit z programu MK, dokážou obnovit. Ale pak jsou obrazy na plátně a s dřevěným rámem, ty nenávratně zmizely pryč. Pak je to otázka replik," vysvětlil.

Policie ve čtvrtek oznámila, že zadržela v souvislosti s požárem dva lidi, které podezřívá ze žhářství a možná i obecného ohrožení. Při požáru nebyl nikdo zraněn, hmotné škody půjdou podle prvotních odhadů do desítek milionů korun.

NPÚ provede detailní inventarizaci všech dochovaných prvků poškozené památky. "Je dohodnuta součinnost s příspěvkovými organizace MK, pomoc již nabídlo hlavně s konzervací zachráněných kovových prvků Technické muzeum Brno a pomoc nabídlo i Valašské muzeum v přírodě, které má aktuální zkušenosti s obnovou Libušína," řekl náměstek.

"Velmi si vážíme úsilí farnosti, města a biskupství najít rychle cestu k obnově chrámu. S paní starostkou jsme domluveni na dalším postupu, jakmile se vlastníkům památky podaří zajistit prostředky z pojistného plnění. Až budeme znát rozpočet na stavbu a výši plnění, tak umíme poskládat další prostředky," doplnil. Nechce spekulovat, z jakého ministerského programu půjdou. Úřad má památkových programů osm. Z nich nelze ale dotovat třeba nové rozvody elektroinstalace; lze ale přispět třeba na protipožární zabezpečení či zabezpečení proti krádeži.

 

Právě se děje

Další zprávy