Obama jednal se Su Ťij, žádají vládu Barmy o svobodné volby

ČTK ČTK
14. 11. 2014 10:37
Kritika se snesla na ústavu, podle níž nemůže Su Ťij kandidovat v prezidentských volbách. Její synové jsou totiž Britové.
obama - su tij - barma - ústava - kritika
obama - su tij - barma - ústava - kritika | Foto: Reuters

Rangún - Americký prezident Barack Obama vyzval Barmu, aby volby, které bude pořádat příští rok, byly spravedlivé a svobodné.

Na společné tiskové konferenci s vůdkyní barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij hovořil o reformách, které Barma ještě musí učinit.

Su Ťij považuje za nepřijatelné, že ji ústava vyřazuje z prezidentských voleb proto, že její děti mají cizí občanství. Su Ťij prohlásila, že ústava je "nespravedlivá a není demokratická".

Jde o článek 59 D a F ústavy z roku 2008. Su Ťij podle něj nebude moci ve volbách kandidovat, protože její synové jsou Britové. Britské občanství měl také její zemřelý manžel.

K této pasáži ústavy, která zakazuje Barmáncům ucházet se o prezidentský úřad, pokud jejich příbuzní mají cizí občanství, se vyjádřil také Obama. "Nerozumím tomu, že někdo nemůže kandidovat na prezidenta kvůli tomu, kdo jsou jeho děti. To mi nedává smysl," řekl Obama.

Su Ťij prožila roky v domácím vězení, na svobodě je čtyři roky a nyní je členkou parlamentu. Ke zmíněnému ústavnímu článku prohlásila, že jí lichotí, že se ústavní změna dělala kvůli ní osobně, ale že takto si reformu nepředstavuje. "Ústava říká, že se má se všemi občany jednat stejně, a toto je diskriminace s ohledem na mé děti," prohlásila.

Své vystoupení na tiskové konferenci zahájila Su Ťij poznámkou o vztazích mezi USA a těmi, kdo usilují o demokratické reformy v Barmě. Panuje prý mezi nimi napětí, protože příležitostně se na věci dívají odlišně, avšak to, co je spojuje, je velmi silné. "Čas od času máme odlišný názor, ale to naše vztahy neovlivní," řekla.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy