Mimořádná zpráva

Obama jednal se Su Ťij, žádají vládu Barmy o svobodné volby

ČTK ČTK
14. 11. 2014 10:37
Kritika se snesla na ústavu, podle níž nemůže Su Ťij kandidovat v prezidentských volbách. Její synové jsou totiž Britové.
obama - su tij - barma - ústava - kritika
obama - su tij - barma - ústava - kritika | Foto: Reuters

Rangún - Americký prezident Barack Obama vyzval Barmu, aby volby, které bude pořádat příští rok, byly spravedlivé a svobodné.

Na společné tiskové konferenci s vůdkyní barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij hovořil o reformách, které Barma ještě musí učinit.

Su Ťij považuje za nepřijatelné, že ji ústava vyřazuje z prezidentských voleb proto, že její děti mají cizí občanství. Su Ťij prohlásila, že ústava je "nespravedlivá a není demokratická".

Jde o článek 59 D a F ústavy z roku 2008. Su Ťij podle něj nebude moci ve volbách kandidovat, protože její synové jsou Britové. Britské občanství měl také její zemřelý manžel.

K této pasáži ústavy, která zakazuje Barmáncům ucházet se o prezidentský úřad, pokud jejich příbuzní mají cizí občanství, se vyjádřil také Obama. "Nerozumím tomu, že někdo nemůže kandidovat na prezidenta kvůli tomu, kdo jsou jeho děti. To mi nedává smysl," řekl Obama.

Su Ťij prožila roky v domácím vězení, na svobodě je čtyři roky a nyní je členkou parlamentu. Ke zmíněnému ústavnímu článku prohlásila, že jí lichotí, že se ústavní změna dělala kvůli ní osobně, ale že takto si reformu nepředstavuje. "Ústava říká, že se má se všemi občany jednat stejně, a toto je diskriminace s ohledem na mé děti," prohlásila.

Své vystoupení na tiskové konferenci zahájila Su Ťij poznámkou o vztazích mezi USA a těmi, kdo usilují o demokratické reformy v Barmě. Panuje prý mezi nimi napětí, protože příležitostně se na věci dívají odlišně, avšak to, co je spojuje, je velmi silné. "Čas od času máme odlišný názor, ale to naše vztahy neovlivní," řekla.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy