O tom, co rádi jíte, rozhodla vaše matka. V těhotenství

Jakub Novák
4. 12. 2010 20:02
Vědci popsali, jak se matčiny stravovací zvyklosti přenášejí na dítě
Svému dítěti můžete předat více než své geny. Třeba i cit pro dobré jídlo.
Svému dítěti můžete předat více než své geny. Třeba i cit pro dobré jídlo. | Foto: Reuters

Aurora, Colorado - Strava, kterou konzumuje matka během těhotenství, nejen zvyšuje citlivost potomků k dotyčným vůním a chutím, ale může také přímo působit na mozek a určovat, co bude potomek jíst a pít v budoucnosti, jak ukazuje nová studie.

Podle práce publikované v odborném časopisu Proceedings of the Royal Society B: Biological sciences tak například pití alkoholu může, kromě jiného, způsobit vyšší náchylnost potomka k alkoholismu, stejně tak konzumace zdravých či naopak smažených a tučných jídel ovlivnit i pozdější stravovací návyky.

Co se v mládí naučíš

Plod se v děloze a během kojení dostává do kontaktu s produkty látkové přeměny stravy matky, svým vlastním geneticky určeným pachem a při kojení též s vůní matky samotné.

Zlepšená schopnost tyto pachy rozpoznat mu pak umožňuje lépe určit stravitelné jídlo, protože cokoliv, s čím se setká v děloze, považuje za dobré a bezpečné.

Podobný jev byl zaznamenán i u jiných savců a je proto vysoce pravděpodobné, že minimálně do určité míry bude stejně fungovat i u lidí.

Chcete, aby vaše dítě mělo rádo zdravé jídlo? Vyhněte se v těhotenství tomu nezdravému.
Chcete, aby vaše dítě mělo rádo zdravé jídlo? Vyhněte se v těhotenství tomu nezdravému. | Foto: Reuters

Jak nám vůně mění mozek

Vůně jsou zachyceny receptory, které jsou v čichových smyslových neuronech. Každý z nich produkuje pouze jeden typ a jen myš má kolem tisíce genů pro takové receptory.

Různé vůně a pachy aktivují různé receptory a jejich kombinace. Pokud je vyvíjející se plod vystaven některým vůním víc než jiným, může to zvýšit poměr čichových smyslových neuronů, které jsou těmito vůněmi aktivovány.

Čichové neurony detekující jednu určitou vůni se sbíhají do tzv. glomerulů. Ty se zvětšují a mění svou stavbu pod vlivem různých vůní v plodové vodě a určují tedy, jak se tyto glomeruly budou vyvíjet.

Zvětšené glomeruly odpovídající na vůně, kterým jsou soustavně vystavovány, je pak umožňují lépe určit a rozpoznat. Potomek je pak na ně citlivější a může je preferovat před jinými.

Studie doktorky Todrankové, provedená na lékařské fakultě coloradské univerzity, je první prací, která se zabývá změnami v mozku v závislosti na tom, jakým vůním a chutím je potomek vystaven během pobytu v děloze a posléze během kojení.

 

Právě se děje

Další zprávy