O Nobelovu cenu za mír se uchází rekordních 278 kandidátů

ČTK ČTK
4. 3. 2014 18:45
Mezi navrženými je i zachránce židovských dětí Nicholas Winton, jemuž v květnu bude 105 let.
Nicholas Winton
Nicholas Winton | Foto: Reuters

Oslo - Na letošní Nobelovu cenu za mír bylo navrženo rekordních 278 kandidátů. Oznámil to v úterý norský Nobelův institut, který ale nezveřejňuje konkrétní jména. Letošního nositele prestižního ocenění vyhlásí 10. října v Oslu a slavnostně bude cena v norské metropoli předána jako vždy 10. prosince, v den výročí úmrtí jejího zakladatele Alfreda Nobela.

"Počet návrhů se zvyšuje téměř každý rok, což dokládá rostoucí zájem o ocenění," řekl agentuře AFP ředitel norského Nobelova institutu Geir Lundestad. "Nominace dostáváme z úplně celého světa," dodal.

Pětičlenný Nobelův výbor se v úterý sešel poprvé v tomto roce, aby přezkoumal platnost návrhů. Zaslány musely být nejpozději 1. února. Obvykle je podávají politici, akademici, bývalí laureáti nebo členové mezinárodních organizací. Další kandidáty v úterý mohli navrhnout samotní členové Nobelova výboru.

Seznam kandidátů má být držen v tajnosti nejméně 50 let. Lundestad pouze prohlásil, že mezi 278 navrženými kandidáty je 47 organizací.

Samotní navrhovatelé však už některá jména prozradili. Například dva poslanci za Norskou dělnickou stranu opět navrhli šestnáctiletou pákistánskou bojovnici za právo dívek na vzdělání Malalu Júsufzaiovou.

Jiní dva norští poslanci nominovali bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, díky němuž se svět dozvěděl o rozsáhlém monitorování telefonické a internetové komunikace lidí po celém světě.

Předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček zase zaslal opakovanou nominaci zachránce židovských dětí Nicholase Wintona, jemuž v květnu bude 105 let.

Loni bylo na Nobelovu cenu za mír navrženo do té doby rovněž rekordních 259 jednotlivců a organizací. Ocenění nakonec získala Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která se angažuje v likvidaci arsenálu chemických zbraní v Sýrii.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy