O Nobelovu cenu za mír se uchází rekordních 278 kandidátů

ČTK ČTK
4. 3. 2014 18:45
Mezi navrženými je i zachránce židovských dětí Nicholas Winton, jemuž v květnu bude 105 let.
Nicholas Winton
Nicholas Winton | Foto: Reuters

Oslo - Na letošní Nobelovu cenu za mír bylo navrženo rekordních 278 kandidátů. Oznámil to v úterý norský Nobelův institut, který ale nezveřejňuje konkrétní jména. Letošního nositele prestižního ocenění vyhlásí 10. října v Oslu a slavnostně bude cena v norské metropoli předána jako vždy 10. prosince, v den výročí úmrtí jejího zakladatele Alfreda Nobela.

"Počet návrhů se zvyšuje téměř každý rok, což dokládá rostoucí zájem o ocenění," řekl agentuře AFP ředitel norského Nobelova institutu Geir Lundestad. "Nominace dostáváme z úplně celého světa," dodal.

Pětičlenný Nobelův výbor se v úterý sešel poprvé v tomto roce, aby přezkoumal platnost návrhů. Zaslány musely být nejpozději 1. února. Obvykle je podávají politici, akademici, bývalí laureáti nebo členové mezinárodních organizací. Další kandidáty v úterý mohli navrhnout samotní členové Nobelova výboru.

Seznam kandidátů má být držen v tajnosti nejméně 50 let. Lundestad pouze prohlásil, že mezi 278 navrženými kandidáty je 47 organizací.

Samotní navrhovatelé však už některá jména prozradili. Například dva poslanci za Norskou dělnickou stranu opět navrhli šestnáctiletou pákistánskou bojovnici za právo dívek na vzdělání Malalu Júsufzaiovou.

Jiní dva norští poslanci nominovali bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, díky němuž se svět dozvěděl o rozsáhlém monitorování telefonické a internetové komunikace lidí po celém světě.

Předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček zase zaslal opakovanou nominaci zachránce židovských dětí Nicholase Wintona, jemuž v květnu bude 105 let.

Loni bylo na Nobelovu cenu za mír navrženo do té doby rovněž rekordních 259 jednotlivců a organizací. Ocenění nakonec získala Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která se angažuje v likvidaci arsenálu chemických zbraní v Sýrii.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy