Nový šéf vědců: Potřebuji udržet rozpočet na výzkum

Josef Tuček
13. 3. 2009 12:00
Jiří Drahoš přebírá post předsedy Akademie věd
Jiří Drahoš, příští předseda Akademie věd
Jiří Drahoš, příští předseda Akademie věd | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nového předsedu nejvýznamnější výzkumné instituce v zemi, Akademie věd, v pátek dopoledne jmenoval na Pražském hradě prezident Václav Klaus.

Šedesátiletý fyzikální chemik Jiří Drahoš se však nové funkce ujme až po zasedání Akademického sněmu 24. března.

Profesora Drahoše zvolil Akademický sněm už loni v prosinci, musela jej však ještě doporučit vláda a jmenovat prezident republiky. Je to nový postup daný zákonem o vědeckých výzkumných institucích; dříve vláda ani prezident nemohli do volby předsedy Akademie věd zasahovat.

Jiří Drahoš byl dosud místopředsedou Akademie věd, a ještě předtím ředitelem Ústavu chemických procesů. Jeho hlavním odborným zájmem jsou chemické reaktory.

Teď se jedná o peníze v krizi

"Jednoznačně nejdůležitější práce mě teď čeká při jednáních o budoucím rozpočtu Akademie věd," řekl Jiří Drahoš pro Aktuálně.cz.

Nedávno začaly v Praze pokusy na tokamaku, jakých je ve světě jen asi deset. Patří Akademii věd.
Nedávno začaly v Praze pokusy na tokamaku, jakých je ve světě jen asi deset. Patří Akademii věd. | Foto: Ludvík Hradilek

Zatímco letos dává stát podle schváleného rozpočtu na vědecké bádání o devět procent více než loni, je otázka, jak krize ovlivní peníze pro vědu v roce příštím.

"Pevně doufám, že prostředky na výzkum nebudou nižší," uvedl Drahoš. "Výkonnost Akademie věd, měřená počtem publikací nových poznatků v kvalitních vědeckých časopisech, se stále vylepšuje," dodal.

Připouští však, že navzdory špičkovým výsledkům některých vědců stále nedosahuje Akademie věd jako celek úrovně západoevropské vědy.

Akademie letos získává přímo ze státního rozpočtu 5,5 miliardy korun. Dalších více než pět miliard má od grantových agentur, včetně těch evropských, nebo díky kontraktům s výrobní sférou.

Půl stovky pracovišť

V čele Akademie střídá Jiří Drahoš genetika Václava Pačesa, který už nechtěl podruhé kandidovat, aby se mohl vrátit k vědecké práci.

Akademie věd je soustavou 54 vědeckých pracovišť se zaměřením na přírodní, technické i společenské vědy. Má téměř 7000 zaměstnanců, z toho více než polovina jsou badatelé s vysokoškolským vzděláním.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy