Nový šéf vědců: Potřebuji udržet rozpočet na výzkum

Josef Tuček
13. 3. 2009 12:00
Jiří Drahoš přebírá post předsedy Akademie věd
Jiří Drahoš, příští předseda Akademie věd
Jiří Drahoš, příští předseda Akademie věd | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nového předsedu nejvýznamnější výzkumné instituce v zemi, Akademie věd, v pátek dopoledne jmenoval na Pražském hradě prezident Václav Klaus.

Šedesátiletý fyzikální chemik Jiří Drahoš se však nové funkce ujme až po zasedání Akademického sněmu 24. března.

Profesora Drahoše zvolil Akademický sněm už loni v prosinci, musela jej však ještě doporučit vláda a jmenovat prezident republiky. Je to nový postup daný zákonem o vědeckých výzkumných institucích; dříve vláda ani prezident nemohli do volby předsedy Akademie věd zasahovat.

Jiří Drahoš byl dosud místopředsedou Akademie věd, a ještě předtím ředitelem Ústavu chemických procesů. Jeho hlavním odborným zájmem jsou chemické reaktory.

Teď se jedná o peníze v krizi

"Jednoznačně nejdůležitější práce mě teď čeká při jednáních o budoucím rozpočtu Akademie věd," řekl Jiří Drahoš pro Aktuálně.cz.

Nedávno začaly v Praze pokusy na tokamaku, jakých je ve světě jen asi deset. Patří Akademii věd.
Nedávno začaly v Praze pokusy na tokamaku, jakých je ve světě jen asi deset. Patří Akademii věd. | Foto: Ludvík Hradilek

Zatímco letos dává stát podle schváleného rozpočtu na vědecké bádání o devět procent více než loni, je otázka, jak krize ovlivní peníze pro vědu v roce příštím.

"Pevně doufám, že prostředky na výzkum nebudou nižší," uvedl Drahoš. "Výkonnost Akademie věd, měřená počtem publikací nových poznatků v kvalitních vědeckých časopisech, se stále vylepšuje," dodal.

Připouští však, že navzdory špičkovým výsledkům některých vědců stále nedosahuje Akademie věd jako celek úrovně západoevropské vědy.

Akademie letos získává přímo ze státního rozpočtu 5,5 miliardy korun. Dalších více než pět miliard má od grantových agentur, včetně těch evropských, nebo díky kontraktům s výrobní sférou.

Půl stovky pracovišť

V čele Akademie střídá Jiří Drahoš genetika Václava Pačesa, který už nechtěl podruhé kandidovat, aby se mohl vrátit k vědecké práci.

Akademie věd je soustavou 54 vědeckých pracovišť se zaměřením na přírodní, technické i společenské vědy. Má téměř 7000 zaměstnanců, z toho více než polovina jsou badatelé s vysokoškolským vzděláním.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

Další zprávy