Nové teleskopy budou hledat i tajemnou Planetu X

Josef Tuček
5. 2. 2009 22:20
Naše Sluneční soustava má možná opravdu devět planet
Kopule prvního z nových havajských teleskopů, které budou hledat nebezpečné objekty. A možná najdou i Planetu X.
Kopule prvního z nových havajských teleskopů, které budou hledat nebezpečné objekty. A možná najdou i Planetu X. | Foto: University of Hawaii

Maui (Havaj) - Propojená soustava čtyř teleskopů v observatoři na Havajských ostrovech, která patří Havajské univerzitě, bude v příštích letech především hledat asteroidy (planetky) a komety, jejichž dráha by se mohla v budoucnu překřížit s dráhou Země.

Někteří astronomové si však slibují, že v pořízených záběrech vesmíru možná najdou také dlouho hledanou i zavrhovanou Planetu X (s výslovností "iks", nikoli římská desítka). Nejvzdálenější, ale jen hypotetickou planetu naší Sluneční soustavy.

Poloha Havajských ostrovů umožňuje astronomům sledovat tři čtvrtiny vesmíru kolem Země.

Nelítostná historie

Myšlenka, že daleko za drahou všech známých planet obíhá ještě planeta další, pojmenovaná X, je hodně stará. Ukazuje, jak složité bývá vědecké poznání.

Planeta X se stala mezi astronomy nejvíce populární na začátku 20. století. Mezi její nejznámější propagátory patřil americký matematik a hvězdář Percival Lowell. Právě gravitace velké Planety X měla vysvětlit zejména nepravidelnosti v dráze planet Uranu a Neptunu.

Pluto

Planeta Pluto
Foto: Aktuálně.cz

Byl počítán mezi planety od svého objevu v roce 1930 až do roku 2006, kdy kongres Mezinárodní astronomické unie, pořádaný v Praze, rozhodl o nové definici planet. Pluto nové požadavky nesplňuje zejména proto, že je příliš malý; jeho hmotnost činí méně než procento hmotnosti Země. Objekt byl proto zařazen mezi trpasličí planety (nazvané později "plutoidy"). A v naší Sluneční soustavě zbylo oficiálně uznaných osm planet, v pořadí od Slunce: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Pokud existuje Planeta X, byla by devátá.

Lowell ji hledal usilovně, už proto, že si chtěl vylepšit odbornou reputaci. Pošramotil si ji, protože podporoval i myšlenku, že na Marsu jsou kanály, možná uměle vybudované. Ukázalo se však, že šlo o optický klam způsobený nedokonalými dalekohledy.

Do roku 1916, kdy zemřel, však Lowell Planetu X nenašel.

A nevypátrali ji ani jiní hvězdáři. V roce 1930 byl objeven Pluto. Zdálo se, že to je vypočítaná Planeta X. Jenže se postupně ukázalo, že jeho malá hmotnost nemohla nepravidelnosti drah Uranu a Neptunu vysvětlit.

Rána z Voyageru 2

Hypotéza o existenci Planety X žila a postupně odumírala až do devadesátých let 20. století. Tehdy vědci vyhodnotili záznamy z americké sondy Voyager 2, která prolétla kolem Jupiteru, Saturnu, Uranu i Neptunu. Usoudili, že nepravidelnosti v dráze Uranu ve skutečnosti nebyly nepravidelnostmi, nýbrž špatným propočtem, při němž v minulosti nadhodnotili hmotnost (a tedy i gravitační vliv) sousedního Neptunu.

Většina astronomů poté definitivně vypustila Planetu X ze svého slovníku. Ale někteří se stále nedají.


Poruchy v Kuiperově pásu

Hned za drahou Neptunu se pohybují menší vesmírné objekty v oblasti, která se nazývá Kuiperův pás. Od Slunce je vzdálen třicetkrát až padesátkrát dále, než obíhá Země. A u některých objektů tohoto pásu se projevují poruchy dráhy.

"Daly by se vysvětlit existencí vzdáleného hmotného objektu," řekl astronom Robert Jedicke pro časopis New Scientist, a oživil tak hypotézy o planetě X. Možná by stačilo, aby byla velká jako Země, případně ještě menší, asi jako Mars.

Jedicke pracuje na zmíněné observatoři na Havaji.

Jeden z prvních, zkušebních snímků nového havajského teleskopu - galaxie N51.
Jeden z prvních, zkušebních snímků nového havajského teleskopu - galaxie N51. | Foto: University of Hawaii

První teleskop nové soustavy tu začal naplno fungovat v prosinci, další tři se postupně přidají do roku 2012. Budou mířit vždy jedním směrem a jejich záznamy automaticky propojí a vyhodnotí nový počítačový program.

Nové naděje

Jedicke doufá, že se díky novým teleskopům z vesmíru konečně vynoří Planeta X, putující mrazivými dálavami až kdesi za Kuiperovým pásem. Pokud bude mít větší štěstí než Lowell, jeho observatoř změní školní učebnice.

Anebo se i Jedicke zařadí mezi badatele, kteří zasvětili velký kus svého života hledání něčeho, co neexistuje. I ti jsou pro vývoj vědy důležití. Ukážou, kudy cesta nevede, a upřesní tím pro jiné prostor pro hledání správného řešení. Ovšem moc radosti z toho sami nemají...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO).

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

S nárůstem cen energií pomůže malým a středním podnikatelům nová záruka

S nárůstem cen energií může malým a středním podnikatelům pomoci nová záruka, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB). V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Výzva byla podle ní zveřejněna v pondělí, příjem žádostí o záruku začne 17. prosince. Maximální výše může být až dva miliony korun.

"S NRB jsme připravili aktualizaci a další rozšíření úspěšného programu Záruka 2015 až 2023, který podporuje malé a střední podniky formou zvýhodněných záruk. Chceme podnikatelům pomoci překlenout toto nelehké období, kdy prudce vzrostly ceny energií, aby mohli i za těchto ztížených podmínek dále pokračovat v podnikatelské činnosti," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO).

Bankovní záruka NRB podle ministerstva umožní firmám jednodušeji získat provozní úvěry od komerčních bank na financování pracovního kapitálu, kterým bude muset většina podnikatelů pokrýt skokové nárůsty zálohových plateb v souvislosti s prudce rostoucími cenami energií. Pro poskytnutí záruky musí podnik doložit, že k navýšení záloh na energie došlo po 13. říjnu 2021, a to o více než 100 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy