Nová zbraň na alergie: Zastaví reakci dřív, než začne

Jakub Novák
17. 10. 2011 11:55
Nový způsob léčby alergií zabrání tomu, aby k alergické reakci vůbec došlo
Foto: University of Notre Dame

South Bend, Indiana - Vědci přišli s novým způsobem, jak léčit různé druhy alergií. Díky němu by se alergikům mohlo ulevit, aniž by přitom utrpěl jejich imunitní systém.

Pacientovi se do krve vpraví sloučenina označovaná jako "heterobivalentní ligand". Ta "předežene" alergen (ať už se jedná například o penicilin, toxin z hmyzího bodnutí nebo bílkovinu z arašídů) a naváže na sebe příslušné protilátky.

Zabrání tak žírným buňkám, které jsou za alergickou reakci zodpovědné, v navázání na alergen a spuštění celé reakce.

Na rozdíl od většiny doposud užívaných způsobů tento postup dopředu zabrání tomu, aby k reakci vůbec došlo.

Velkou výhodou je i fakt, že není potřeba oslabovat celý imunitní systém, a zbytečně tak člověka trpícího alergií vystavovat případným rizikům, která z toho vyplývají.

Výsledky týmu z University of Notre Dame publikoval časopis Chemistry & Biology.

Jak tento systém funguje?

Nový systém funguje díky vývoji sloučeniny, která je "lepkavá", a velmi účinně tak váže protilátku zvanou IgE. Tím zároveň zabraňuje její vazbě s alergenem.

Jaro představuje pro mnohé alergiky utrpení.
Jaro představuje pro mnohé alergiky utrpení. | Foto: Reuters

IgE rozpoznávají žírné buňky, jejichž hlavní (a dlouho se myslelo, že i prakticky jedinou) funkcí je boj s parazity (například tasemnicemi nebo hlísty). Problém nastává, když se tento systém "splete" a zaútočí na nějakou neškodnou látku z okolí - pyl, kočičí chlup nebo některý z mnoha dalších alergenů.

V tom případě dochází ke klasickým projevům alergií; v některých případech může dokonce dojít až ke spuštění život ohrožující reakce, takzvaného anafylaktického šoku.

Nový systém - i když zatím jen v tkáňových kulturách - velmi účinně váže IgE a zabraňuje vylití obsahu žírných buněk a spuštění alergické reakce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy