Nobelovu cenu má objev rychlejšího rozpínání vesmíru

Jakub Novák
4. 10. 2011 12:35
Cenu za fyziku dostali Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt a Adam G. Ries

Stockholm - Prestižní Nobelovu cenu za fyziku si letos odnesou Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt a Adam G. Ries.

Díky studiu supernovy, vzdálené šest miliard světelných let, letošní laureáti zjistili, že se rozpínání Vesmíru nezpomaluje, jak se původně myslelo, ale právě naopak.

"Studovali mnoho desítek explodujících hvězd, takzvané supernovy, a objevili, že se Vesmír rozpíná stále rychlejším tempem," oznámil v úterý Nobelův výbor pro fyziku.

Překvapivé zjištění

To, že se Vesmír rozpíná, je známo už od dvacátých let minulého století (jedním z objevitelů tohoto jevu byl například Edwin Hubble, po kterém byl pojmenován známý teleskop).

Pokud by byl Vesmír tvořen pouze hmotou, muselo by se rozpínání v důsledku přitažlivých sil zpomalovat.

Nicméně pozorování už zmiňované supernovy typu Ia (vybuchlého "Bílého trpaslíka", velmi staré hvězdy, těžké jako Slunce, ale malé jako naše Země) ukázalo, že světlo, které vydává, je slabší, než se čekalo. To znamenalo, že se od nás s rostoucí rychlostí vzdaluje.

Toto pozorování se, za pomoci kvalitnějších teleskopů, výkonnějších počítačů, a zejména senzoru CCD (za který byla jeho tvůrcům udělena Nobelova cena v roce 2009) podařilo nezávisle na sobě dvěma skupinám. Jednu vedl Saul Perlmutter, který si odnáší polovinu ceny, a druhou Brian Schmidt, který spolupracoval s Adamem Riesem - oba si dělí druhou polovinu ceny.

Další triumf americké vědy

"Objev byl totálním překvapením, dokonce i pro laureáty samotné," uvedl v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters.

A toto je model, který NASA zveřejnila poté, co oznámila, že astronomové objevili novou, zvláštní sluneční soustavu s několika planetami ve velké blízkosti jejich Slunce. Pět planet se pohybuje na vnitřním orbitu svého Slunce - blíže než kterákoliv planeta naší sluneční soustavy.
A toto je model, který NASA zveřejnila poté, co oznámila, že astronomové objevili novou, zvláštní sluneční soustavu s několika planetami ve velké blízkosti jejich Slunce. Pět planet se pohybuje na vnitřním orbitu svého Slunce - blíže než kterákoliv planeta naší sluneční soustavy. | Foto: Reuters

Všichni tři ocenění jsou americkými astrofyziky, Schmidt má rovněž australské občanství. Vědci si rozdělí odměnu deset milionů švédských korun (téměř 27 milionů korun).

Schmidt, jak uvedla agentura Reuters, si zpočátku myslel, že telefon s oznámením o jeho ocenění od ženy se silným švédským akcentem je pouze vtipem od jednoho z jeho studentů.

Cenu uděluje Švédská královská akademie věd, mezi jejíž členy patří 350 švédských a 164 zahraničních vědců.

Od roku 1901 do roku 2010 bylo uděleno celkem 104 cen. Jako první ji v roce 1901 získal Wilhelm Conrad Röntgen za objev paprsků, které přinesly průlom v medicíně.

"Temná energie" v pozadí

A co tedy Vesmír roztahuje? Síla, která se označuje jako "temná energie". Podle fyziků představuje asi 70 procent Vesmíru.

Měl Einstein opět pravdu?
Měl Einstein opět pravdu? | Foto: Nobel Foundation

Nikdo však zatím neví, co to temná energie vlastně je. Do hry se vrací i v minulosti odmítnutá Einsteinova kosmologická konstatnta. Ta měla představovat protiváhu gravitační síle a pomoci vytvořit statický Vesmír.

Místo toho se zdá, že zapříčiňuje zrychlování jeho rozpínání.

Místo horkého a bouřlivého konce (označovaného jako "Big Crunch") se tak veškerá hmota postupně rozptýlí ve stále chladnějším a prázdnějším prostoru.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 19 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia dnes kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanc zrušila přes 350 letů, včetně jednoho spoje do Prahy. Stávky vyhlášené čtveřicí odborů kvůli nejasné budoucnosti ztrátové firmy se vedle jejích pracovníků účastní také zaměstnanci letišť Malpensa v Miláně a Fiumicino v Římě a aerolinií Air Italy. Protest ovlivní i některé sobotní lety. Stávka zaměstnanců nízkorozpočtové aerolinky Easyjet, kteří se původně měli k protestu přidat, byla ale nakonec přesunuta až na 14. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy