No sugar cubes but smelly cheese for EU campaign

Aktualne.cz national news reporters
15. 9. 2008 9:00
Coalition MP proposes a different product to use

Prague - Opponents of the new Czech government advertising campaign for the upcoming Czech presidency came out with their own ideas on the TV spots. 

One of them is to entirely stop the campaign. The campaign that features Czech celebrities and a sugar cube in a bittersweet TV spot caused lots of controversy for its ambigious message.

The logo of the campaign literally means "We will make it sweeter for Europe" but as an idiom, it means as much as "We will give Europe hard time".

Author of the campaign, Minister for European Affairs Alexander Vondra has already endured lots of critics from the government coalition partners.

Now, coalition MP Jan Březina decided to share also his personal opinion.

"If we are to be proud for the invention a sugar cube that is connected to the Czech lands, we do not have any reasons to be happy about the fact that a sugar cube is not Czech anymore, but French or German. Those are the countries where we currently import our sugar from," the MP said, blaming the EU agriculture policies for killing the Czech sugar refining industry.

Sugar cubes are hurting us!

With his critical approach, Březina goes even further than the Christian Democrats who publically distanced themselves from the campaign.

"It is not enough to distance ourselves from the sugar cube campaign. We need to make the government stop the campaign entirely because it is hurting Czech interests. I think that distancing is too soft of an approach," Březina says.

In his opinion, the Christian Democratic Party should have listened to its regional organizations and initiated a coalition meeting to discuss the campaign.

Read more: EU not to protect smelly Czech delicacy for now

Campaign for smelly cheese protection

Březina also came out with his own alternative text for the campaign that plays on a similar note as the sugar cube spots.

He suggests to use a type of smelly cheese from the town of Olomouc (known as Olomoucké tvarůžky) instead of sugar cubes. "Europe will get to feel and smell us" should be the new slogan in his opinion.

"The double meaning would not hurt anyone and we would also be able to kill two birds with one stone."

Březina believes that this kind of message would express the Czech self-confidence without attacking the EU.

At the same time, it would also point out that the Czech special smelly cheese is currently facing a big fight with its German and Austrian imitations about the protected geographical indication.

"And this fight should culminate around the time of the Czech EU presidency," adds  Březina.

Find out more: Czechs join Slovakia in sausage registration efforts

 

Právě se děje

před 9 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy