No sugar cubes but smelly cheese for EU campaign

Aktualne.cz national news reporters
15. 9. 2008 9:00
Coalition MP proposes a different product to use

Prague - Opponents of the new Czech government advertising campaign for the upcoming Czech presidency came out with their own ideas on the TV spots. 

One of them is to entirely stop the campaign. The campaign that features Czech celebrities and a sugar cube in a bittersweet TV spot caused lots of controversy for its ambigious message.

The logo of the campaign literally means "We will make it sweeter for Europe" but as an idiom, it means as much as "We will give Europe hard time".

Author of the campaign, Minister for European Affairs Alexander Vondra has already endured lots of critics from the government coalition partners.

Now, coalition MP Jan Březina decided to share also his personal opinion.

"If we are to be proud for the invention a sugar cube that is connected to the Czech lands, we do not have any reasons to be happy about the fact that a sugar cube is not Czech anymore, but French or German. Those are the countries where we currently import our sugar from," the MP said, blaming the EU agriculture policies for killing the Czech sugar refining industry.

Sugar cubes are hurting us!

With his critical approach, Březina goes even further than the Christian Democrats who publically distanced themselves from the campaign.

"It is not enough to distance ourselves from the sugar cube campaign. We need to make the government stop the campaign entirely because it is hurting Czech interests. I think that distancing is too soft of an approach," Březina says.

In his opinion, the Christian Democratic Party should have listened to its regional organizations and initiated a coalition meeting to discuss the campaign.

Read more: EU not to protect smelly Czech delicacy for now

Campaign for smelly cheese protection

Březina also came out with his own alternative text for the campaign that plays on a similar note as the sugar cube spots.

He suggests to use a type of smelly cheese from the town of Olomouc (known as Olomoucké tvarůžky) instead of sugar cubes. "Europe will get to feel and smell us" should be the new slogan in his opinion.

"The double meaning would not hurt anyone and we would also be able to kill two birds with one stone."

Březina believes that this kind of message would express the Czech self-confidence without attacking the EU.

At the same time, it would also point out that the Czech special smelly cheese is currently facing a big fight with its German and Austrian imitations about the protected geographical indication.

"And this fight should culminate around the time of the Czech EU presidency," adds  Březina.

Find out more: Czechs join Slovakia in sausage registration efforts

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy