Nikola Tesla: Fyzik, který změnil svět

Zdeněk Mihalco
10. 7. 2006 11:00
Výročí - Kdyby se Nikola Tesla před 150 lety nenarodil, možná bychom dnes nepoužívali telefon, nesledovali televizi a neposlouchali rádio.

Nikola Tesla posunul světovou vědu dopředu jako málokdo před ním i po něm.

Geniální fyzik zkoumal vlastností dvou a vícefázových elektrických proudů a věnoval se experimentům s vysokým napětím. Mezi nejdůležitější závěry jeho bádání patří transformátor nebo systémy produkující a využívající střídavý proud, zejména třífázový elektromotor.

Navrhl systém, který předjímal celosvětovou bezdrátovou komunikaci, faxové přístroje či radar.

Během svého života získal patent na více než stovku vynálezů. Na jeho počest fyzikové jeho jménem označili jednotku magnetické indukce.

Génius, nebo šílenec?

Jsem jasnovidec. Zachytil jsem vysílání z vesmíru. Podobnými výroky šokoval vědeckou veřejnost. Jindy udivoval svými experimenty a objevy.

Vytvořil zemětřesení, které otřáslo terénem v okruhu několika kilometrů kolem jeho laboratoře.

Žil bouřlivým životem. "Abstinence nebyla vždy mou zálibou," přiznával Nikola Tesla.

Jeho vynálezům důvěřoval málokdo. Tvrdil například, že ví, jak zničit smrtícím paprskem 10 000 letadel najednou.

Přesto uchvacoval veřejnost veřejným rozsvěcováním žárovky, kterou držel v ruce a dalšími pokusy. Někteří tvrdili, že jeho schopnosti jsou nadpřirozené.

Čas úspěchů

"Mám pověst jednoho z nejpracovitějších lidí a možná jím skutečně jsem, protože jsem téměř všechen čas, kromě spánku, věnoval práci," vzpomínal ve svých pamětech.

Pocházel z Balkánu, ale usídlil se ve Spojených státech. Práci našel u vynálezce a podnikatele Thomase Alvy Edisona.

Svého kolegu a konkurenta nenáviděl. Jeho výzkum a prosazování stejnosměrného elektrického proudu považoval za nesmyslné. Zařídil si proto vlastní laboratoř.

Jednoduchý teslův transformátor
Jednoduchý teslův transformátor | Foto: chytrak.cz

V roce 1885 koupil George Westinghouse, ředitel elektrárenské společnosti z Pittsburghu, Teslovy patenty na zařízení produkující a využívající střídavý proud. Tesla se podílel i na konstrukci generátorů instalovaných ve vodní elektrárně u Niagarských vodopádů.

O tři roky později Tesla představil první třífázový indukční elektromotor a o deset let později předvedl veřejnosti dálkově ovládanou loďku.

Navrhl také vzdušné vznášedlo, předchůdce helikoptéry.

Uvažoval o vytvoření stroje s umělou inteligencí a předpověděl: "Lidé vyrobí teleautomaty schopné jednat tak, jako kdyby měly vlastní inteligenci, a jejich příchod způsobí revoluci."

Smrt v zapomnění

Nikola Tesla se narodil 10. července 1856 v chorvatském Smiljanu v rodině srbského původu. Studoval matematiku a fyziku na polytechnice v rakouském Grazu, odkud na krátký čas odešel na univerzitu do Prahy. Po skončení studií pracoval v Budapešti a Paříži. V roce 1884 přeplul oceán.

Zemřel ve věku 87 let v New Yorku. Sám, bez přátel, opuštěný a zapomenutý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy