Nezaměstnávejme své rodiny, vyzvali se europoslanci

Blahoslav Hruška
22. 4. 2008 21:05
EP se snaží vymýtit nepotismus z vlastních řad

Štrasburk - Přestaňme zaměstnávat rodinné příslušníky jako své asistenty. Takovou výzvu sobě samým si dnes odsouhlasili europoslanci.

I když je výzva jen právně nezávaznou větou ze zprávy o plnění rozpočtu, je to vůbec poprvé, co se plénum vyjádřilo k rozšířené praxi, která prostupuje europarlamentem napříč stranickou i národní příslušností.

"Je to velmi závažný konflikt zájmů," řekla předkladatelka zprávy, německá poslankyně Ingeborg Grässleová. Podle ní je třeba očistit špatnou pověst bruselských poslanců. "Nechci být kriminalizována. Pracuji tvrdě," dodala.

Žádné přesné statistiky o "malé domů", kdy část poslaneckých náhrad končí v rodinném rozpočtu, neexistují. Podle odhadů ale takto svého manžela či manželku, popřípadě děti, využívá například každý třetí britský europoslanec.

Praxe placení rodinných příslušníků jako svých asistentů se nevyhýbá ani českým zastupitelům. Asistentem Jany Bobošíkové (nez.) je její muž Pavel, který jinak v Česku úspěšně podniká ve sklářském průmyslu.

Jednou ze tří asistentek Petra Duchoně (ODS) je zase jeho žena Vlasta.

Zastánci zaměstnávání partnerů v bruselské politice většinou argumentují tím, že se na ně mohou maximálně spolehnout. "Nosí si domů veškeré materiály a pokud potřebuji, pracuje z domova," citovala BBC britského zastupitele Garyho Titleyho.

Můj asistent Pavel? Kvalifikovaný profík. A taky můj muž, říká Pavla Bobošíková.
Můj asistent Pavel? Kvalifikovaný profík. A taky můj muž, říká Pavla Bobošíková. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Podobně obhajuje svého chotě také Bobošíková. "Rozhodující je kvalifikace, ne nějaká příslušnost. Můj muž mluví čtyřmi jazyky a má zkušenosti z globálního byznysu, plně se na něj mohu spolehnout," řekla Aktuálně.cz.

Samotný zákaz zaměstnávání rodinných příslušníků by si europarlament musel odhlasovat ve svém řádu.

"Malá domů" není jedinou praxí, která rozvířila poněkud stojaté vody europarlamentu. Pozdvižení nedávno v Evropském parlamentu vyvolal vnitřní audit, který v poslaneckých účtech zjistil závažné nedostatky i vyložené podvody. Původně tajnou zprávou se poté, co se některé údaje z ní objevily v médiích, začal zabývat evropský protikorupční úřad OLAF.

 

Právě se děje

Další zprávy