Mrtvý a jedenáct zraněných po střelbě na autobusovém nádraží v izraelské Beerševě

ČTK Reuters Zahraničí ČTK, Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 18. 10. 2015 23:57
Nejméně jednoho člověka usmrtil a jedenáct dalších zranil střelec při útoku ve městě Beerševa na jihu Izraele. Podle webové stránky listu Jerusalem Post terorista pálil po lidech na autobusovém nádraží. Policisté ho zastřelili. V posledních dnech se množí hlavně útoky nožem na Izraelce. Premiér židovského státu Benjamin Netanjahu odmítl, že by Izrael podněcoval Palestince k teroristickým činům. Kvůli napětí v Izraeli se sejde v příštím týdnu Netanjahu s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Nejméně jednoho člověka usmrtil a jedenáct dalších lidí zranil Palestinec při útoku ve městě Beerševa na jihu Izraele.

Podle webové stránky listu Jerusalem Post terorista pálil po lidech na autobusovém nádraží. Policisté ho zastřelili.

V posledních dnech se množí útoky Palestinců na Izraelce s použitím nožů, policie většinou pachatele usmrtí.

Při násilí v říjnu zemřelo už čtyřicet  Palestinců a devět Izraelců. Mezi mrtvými Palestinci je devatenáct přistižených útočníků, ostatní jsou účastníci střetů s bezpečnostními silami.

Izrael zpřísňuje bezpečnostní opatření a policie upozorňuje, že útokům jedinců  lze stěží předejít. Vláda dnes schválila zákon, který, projde-li parlamentem, umožní policii osobní prohlídky kohokoli, kdo se bude zdát podezřelý. Čtyři izraelská města dnes oznámila, že tamní školy zakážou vstup arabským zaměstnancům. Izraelští Arabové většinou vykonávají ve školách údržbu. Izraelské arabské strany to označily za projev rasismu, ministerstvo vnitra se zatím nevyjádřilo.

Města Tel Aviv a nedaleký Rehovot a Hod Hašaron na svých webových stránkách oznámila nové opatření formulacemi, které se vyhýbají slovu Arab. Stojí v nich pouze, že do škol nebudou smět členové úklidového a údržbového personálu. Město Modiin, které leží mezi Tel Avivem a Jeruzalémem, napsalo, že do škol nebude povolen vstup příslušníkům menšiny. Arabové tvoří pětinu z osmi milionů občanů Izraele.

Palestinci si často útočí vybírají ortodoxní Židy. Asi 30 studentů náboženské školy z Jeruzaléma se v neděli vydalo bez svolení armády k hrobce starozákonního Josefa na Západním břehu Jordánu. V pátek tamní objekt Palestinci zapálili a musela zasahovat palestinská policie.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl francouzský návrh nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Počítá se v něm s rozmístěním mezinárodních pozorovatelů na jeruzalémskou Chrámovou horu, což má pomoci zklidnit současné napětí kolem tohoto místa. Netanjahu řekl, že Izrael závazky na Chrámové hoře dodržuje a nemůže být považován za příčinu problémů. USA dnes potvrdily, že příští týden s Netanjahuem setká v Německu ministr zahraničí John Kerry.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy