reklama
 
 

Nemoci bude možné poznat po dechu

24. 3. 2008 10:15
Umožní to unikátní typ laseru

Washington - Přijdete k lékaři a on určí diagnózu pouze na základě analýzy vašeho dechu. Tato představa může být již brzy realitou. Americká společnost Intel předvedla nový model takzvaného kaskádového křemíkového laseru, který by v budoucnosti bylo možné využít mimo jiné právě v medicíně.

Křemíkový laser poprvé představili vědci z Kalifornské univerzity v roce 2004. O rok později výzkumníci společnosti Intel sestavili další variantu tohoto laseru, která je schopna neustálého provozu v rámci křemíkového čipu. To může v budoucnosti radikálně rozšířit možnosti elektronické komunikace pracující s přenosem informací pomocí světla.

Křemíkové lasery jsou rovněž mnohem skladnější než nyní používané lasery (které často pracují za velmi nízkých teplot a vyžadují komplikované chlazení), což rozšiřuje možnosti jejich použití například v medicíně.

Molekuly většiny plynů zanechávají charakteristické otisky právě v pásmu vysokých vlnových délek, kde křemíkový laser pracuje. Detekční schopnosti nového laseru tak mohou identifikovat molekulové otisky v plynu vydechovaném pacientem a tím pomoci ke stanovení diagnózy.

Novou technologii bude v praxi možné využít i při sledování stavu životního prostředí. Vědci už s laserem provedli úspěšné experimenty stanovující množství metanu a vodní páry v ovzduší.

Čtěte také:


autor: mha | 24. 3. 2008 10:15

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama