Nemoci bude možné poznat po dechu

mha
24. 3. 2008 10:15
Umožní to unikátní typ laseru
Test vojenského laseru
Test vojenského laseru | Foto: Wikimedia Commons

Washington - Přijdete k lékaři a on určí diagnózu pouze na základě analýzy vašeho dechu. Tato představa může být již brzy realitou. Americká společnost Intel předvedla nový model takzvaného kaskádového křemíkového laseru, který by v budoucnosti bylo možné využít mimo jiné právě v medicíně.

Křemíkový laser poprvé představili vědci z Kalifornské univerzity v roce 2004. O rok později výzkumníci společnosti Intel sestavili další variantu tohoto laseru, která je schopna neustálého provozu v rámci křemíkového čipu. To může v budoucnosti radikálně rozšířit možnosti elektronické komunikace pracující s přenosem informací pomocí světla.

Křemíkové lasery jsou rovněž mnohem skladnější než nyní používané lasery (které často pracují za velmi nízkých teplot a vyžadují komplikované chlazení), což rozšiřuje možnosti jejich použití například v medicíně.

Molekuly většiny plynů zanechávají charakteristické otisky právě v pásmu vysokých vlnových délek, kde křemíkový laser pracuje. Detekční schopnosti nového laseru tak mohou identifikovat molekulové otisky v plynu vydechovaném pacientem a tím pomoci ke stanovení diagnózy.

Novou technologii bude v praxi možné využít i při sledování stavu životního prostředí. Vědci už s laserem provedli úspěšné experimenty stanovující množství metanu a vodní páry v ovzduší.

Čtěte také:


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy