Němečtí Židé vyzývají k tvrdšímu postupu vůči antisemitismu

ČTK ČTK
13. 9. 2014 15:56
Ústřední rada Židů svolala na neděli do Berlína manifestaci. Zúčastní se spolkový prezident Joachim Gauck, promluví i kancléřka Angela Merkelová.
Nedělní berlíneké manifestace, která má upozornit na projevy nenávisti vůči Židům, se zúčastní i spolkový prezident Joachim Gauck.
Nedělní berlíneké manifestace, která má upozornit na projevy nenávisti vůči Židům, se zúčastní i spolkový prezident Joachim Gauck. | Foto: Reuters

Berlín - Ústřední rada Židů v Německu vyzvala policii k důraznějšímu potírání antisemitských projevů na internetu. Mnozí jejich autoři vystupují pod svým skutečným jménem, upozornil v rozhovoru pro sobotní vydání bavorského listu Passauer Neue Presse šéf židovské organizace Dieter Graumann. Rada na neděli do Berlína svolala demonstraci.

"Nebylo by vůbec tak těžké je obžalovat. Vyšetřovatelé musí zasahovat důsledněji," vyzval Graumann. "Někdy mi je zle z rozsahu a nestydatosti štvaní proti nám na blozích. "Tolik zášti a nenávisti, jimiž jsme zahrnováni já a ostatní Židé v Německu, to tu ještě nikdy nebylo," tvrdí Graumann.

Na neděli svolala Ústřední rada Židů v Německu do Berlína manifestaci, která má upozornit na projevy nenávisti vůči Židům. Na akci mají u Braniborské brány promluvit německá kancléřka Angela Merkelová, předseda Německé biskupské konference kardinál Reinhard Marx i předák německé evangelické církve Nikolaus Schneider.

Islamisté se pokoušejí využít všech prostředků

Na nedělní demonstraci jsou očekávány tisíce lidí, zúčastnit se jí mají také další politici a osobnosti včetně spolkového prezidenta Joachima Gaucka nebo vicekancléře a předsedy sociálních demokratů (SPD) Sigmara Gabriela. Například německý ministr vnitra Thomas de Maizière serveru Bild-online řekl, že se manifestace zúčastní, protože si přeje, "aby Židé v Německu žili rádi".

Jeden z očekávaných řečníků, předseda Světového židovského kongresu (WJC) Ronald Lauder, v sobotu upozornil Evropany, že vystavují své země riziku pošpinění pověsti, když si volí krajně pravicové politiky. Lauder rovněž vyslovil obavu, že islamisté se pokoušejí využít všech prostředků, zvláště internetu, k podněcování nenávisti. Poukázal zároveň na hrozbu, kterou představují radikalizovaní muslimové vracející se ze Sýrie a Iráku.

Květnové volby do Evropského parlamentu přinesly úspěch krajně pravicovým stranám, zejména ve Francii, připomíná agentura AP.

Nevolte krajně pravicové politiky

"Jeden extremista reprezentující zemi uvrhne celou zemi do negativního světla," řekl Lauder AP. Protižidovských demonstrací se podle něj zúčastnilo jen malé procento evropských muslimů, ale velmi znepokojující jsou "političtí agitátoři na straně muslimských extremistů, kteří se snaží využívat všech prostředků, zvláště prostřednictvím internetu, k rozeštvání lidí".

"Chceme ukázat, že se nenecháme zastrašit, ani si nenecháme vzít odvahu. Poselství zní: židovství má v Německu budoucnost," řekl k nedělní demonstraci Graumann.

Podle agentury DPA během letní izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy na demonstracích v Německu i dalších evropských zemích opakovaně zaznívaly verbální útoky proti Izraeli a proti Židům.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy