Německo má novou věšteckou chobotnici: Paula druhého

Německo má novou věšteckou chobotnici: Paula druhého
Chobotnice má tři srdce! Dvě pohánějí krevní oběh k žábrám, třetí pak po celém těle. 
 Pramen : akvarista.cz
Chobotnice mají zvlášť dobře vyvinuty hmatové buňky. Přísavky chapadel jsou vybaveny chemoreceptory, takže chobotnice nejenom hmatově cítí, čeho se dotýká, ale zároveň cítí, jak to "chutná". 
 Pramen : akvarista.cz
Další zvláštností jsou dva orgány - tzv. statocysty, umístěné poblíž mozku. Ty zajišťují chobotnici neustálou orientaci v prostoru. Jsou navíc propojeny s očima, takže oční štěrbina je za každé situace v horizontální poloze. 
 Pramen : akvarista.cz
Proti predátorům se chobotnice brání primárně třemi základními způsoby. Úkrytem, maskováním, tak aby nebyla viděna nebo byla viděna a zároveň považována za něco jiného, než je právě chobotnice. K sekundárním obranným technikám (tj., když už je spatřena a rozeznána "nepřítelem") patří rychlý únik z nebezpečné oblasti nebo vypouštění barviva do vody jako dýmovnice. 
 
 Pramen : akvarista.cz
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
3. 11. 2010 15:50

Oberhausen - V akváriu v německém Oberhausenu se veřejnosti představil nástupce nedávno uhynulé věštecké chobotnice Paula.

Ačkoli se pětiměsíční chobotnice jmenuje rovněž Paul, jeho ošetřovatelé zatím podle agentury AP neslibují, že bude rozumět fotbalu jako jeho předchůdce. Ten totiž úspěšně předpovídal výsledky zápasů.

I tak bylo kolem Paula II. hodně slávy, podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy