Největší dalekohled světa je na Kanárských ostrovech

Petr Kubala, exoplanety.cz
23. 7. 2009 11:40
Postavilo jej Španělsko s menší účastí Mexika a USA
Kopule největšího světového dalekohledu na Kanárských ostrovech.
Kopule největšího světového dalekohledu na Kanárských ostrovech. | Foto: Instituto de Astrofísica de Canarias

La Palma - Po sedmi letech prací končí na Kanárských ostrovech stavba největšího astronomického přístroje na světě. Velký kanárský dalekohled (Gran Telescopio Canarias) má průměr primárního zrcadla 10,4 metrů a je společným dílem Španělska, Mexika a USA.

Dalekohled byl postaven na hoře Roque de los Muchachos na ostrově La Palma ve výšce 2400 metrů nad mořem.

Kytarista mezi hosty

Slavnostní inaugurace proběhne v pátek v poledne a ceremoniálu se má mezi pěti sty pozvanými hosty účastnit například španělský král Juan Carlos I., ale také kytarista legendární skupiny Queen Brian May, který je vystudovaný astrofyzik a působil na observatoři.

Když v roce 1994 Španělsko poprvé oznamovalo plány na budoucí stavbu dalekohledu, většina zahraničních astronomů příliš nevěřila, že projekt skutečně dotáhne do úspěšného konce.

exoplanety.cz

Článek byl připraven ve spolupráci s portálem exoplanety.cz, který se zabývá planetami mimo naši Sluneční soustavu a životem ve vesmíru. Nabízí také zasílání elektronického časopisu zdarma. V průběhu tohoto týdne zde vychází seriál o Gran Telescopio Canarias, seznam dílů naleznete zde.

Nyní mají španělské vědecké ústavy devadesátiprocentní podíl na finančních nákladech, ale také na pozorovacím čase. O zbytek se rovnoměrně dělí Mexiko a USA.

Noc za dva miliony korun

Cena dalekohledu se odhaduje na 104 miliony eur (2,7 miliardy korun). Pokud vezmeme v úvahu náklady na stavbu, údržbu a provoz, pak jedna noc pozorování vyjde na 80 tisíc eur (2 miliony korun).

Je tedy nutné důkladně zvážit, na co bude pozorovací čas vynaložen. Šanci dostanou jen ty nejlepší pozorovací programy. Dalekohled se bude používat pro výzkum atmosfér planet Sluneční soustavy, hledání planet mimo naši Sluneční soustavu, sledování vzdálených galaxií, hvězdokup a podobně.

Zaostřování podle umělé hvězdy

Dalekohled o výšce přes dvacet metrů má hmotnost 400 tun. Aby se zajistilo jeho hladké otáčení a zabránilo se vibracím, je celá konstrukce ponořena do 2700 litrů oleje.

Ukryt je pod kupolí o maximální výšce 45 metrů a průměru 34 metrů. Primární zrcadlo dalekohledu se skládá ze 36 šestiúhelníkových segmentů, každý z nich měří 2 metry a má hmotnost 470 kilogramů. Jednotlivé segmenty lze až dvacetkrát za sekundu mírně naklápět, čímž se minimalizují výrobní vady či tepelné deformace. Celé zrcadlo odpovídá kruhové ploše o průměru 10,4 metrů a má hmotnost 17 tun.

Kvalita pozorování se dá upravit takzvanou adaptivní optikou: Obsluha vyšle do atmosféry laserový svazek, který vytváří ve výšce 90 kilometrů zpětným rozptylem sodíkových atomů umělou "hvězdu". Jejím pozorováním se zjistí aktuální stav atmosféry, a je možné záměrnou deformací zrcadla snížit vliv atmosféry na kvalitu pozorování. K výpočtu deformací slouží padesát počítačů, které jsou propojeny kilometry optických kabelů.

Článek pokračuje pod videem, které nový dalekohled obrazově představuje.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Španělsko sesadilo z trůnu USA

Doposud největšími teleskopy byla dvojice Keckových dalekohledů na Havajských ostrovech. Dva identické teleskopy mají průměr zrcadla 10 metrů a jsou ve vlastnictví USA.

Galaxie M51 na snímku pořízeném při zkušebním provozu Velkého kanárského dalekohledu.
Galaxie M51 na snímku pořízeném při zkušebním provozu Velkého kanárského dalekohledu. | Foto: Instituto de Astrofísica de Canarias

Observatoř Roque de los Muchachos je jedním ze dvou míst na Kanárských ostrovech, kde byly v posledních dvou desetiletích postaveny velké astronomické dalekohledy pro pozorování noční oblohy i Slunce. Své přístroje zde má dvacítka zemí. Díky tomu si Kanárské ostrovy vysloužily označení severní evropská observatoř, jako obdoba Evropské jižní observatoře, kterou si evropští astronomové postavili v Chile.

Vesmír v Ostravě

Většina organizací, které se podílely na výstavbě nového dalekohledu, také dodala snímky pro českou putovní výstavu Vesmír - dobrodružství objevů.

Při příležitosti letošního Mezinárodního roku astronomie byla výstava k vidění u Národního divadla v Praze, v Brně a nyní je do konce srpna v Ostravě na Masarykově náměstí.

 

Právě se děje

Další zprávy